הרוסי שתפס את הבנק שלו באותיות הקטנות

עשה דין לעצמו: דימיטרי ארגקוב מרוסיה לא אהב את התנאים שהציע לו הבנק, אז הוא שינה את החוזה ושלח אותו בחזרה. בבנק לא שמו לב וחתמו על החוזה שמעניק לו תנאים מפליגים. האם יזכה ב-24 מיליון רובל או ייאסר?

אילוסטרציה (חדשות 2)

לקוחות בנקים רבים שלא קוראים את האותיות הקטנות במסמכים הבנקאיים שלהם נאלצים לעיתים לשלם ביוקר. העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח בסוף השבוע כי בנק טינקוב הרוסי עלול לשלם ביוקר לאחד הלקוחות שלו, דימיטרי ארגקוב בן ה-42 מהעיר וורונז' שבדרום רוסיה, כי דווקא פקידי הבנק הם אלה שלא קראו את האותיות הקטנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תנאי האשראי שהציע הבנק במכתב ששלח לארגקוב לא מצאו חן בעיניו. במקום פשוט לסרב להצעה או לעבור בנק, הוא סרק את החוזה למחשב, שינה בו חלק מהתנאים ושלח את המסמך המזויף בחזרה לבנק. החוזה שהוא הציע היה ללא עמלות, ללא מסגרת אשראי ועם הרבה קנסות בגובה מיליוני רובלים - שהבנק צריך לשלם ללקוח כמובן, אם החוזה יופר.

"הוא יכול לקנות אי והבנק ישלם"

אף אחד בבנק לא שם לב לתנאים המפליגים של המסמך המאולתר, ואחד הפקידים חתם על החוזה ושלח לארגקוב כרטיס אשראי. "הוא יכול לקנות אי במלזיה והבנק ייאלץ לשלם על כך, על פי החוק", הסביר עורך דינו של ארגקוב, דימיטרי מיכלביץ'. "הם הסכימו לתנאים ושלחו לו עותק של החוזה החתום".

אבל בשלב כלשהו מישהו בבנק התעורר ושם לב לחוזה הדרקוני שלא הם ניסחו, ואז ניסו בבנק לסגור את החשבון של ארגקוב בגין פיגור בתשלומים. הסיפור הגיע לפתחו של בית המשפט, שם קבע השופט כי ארגקוב חייב לשלם לבנק טינקוב 19 אלף רובלים, כ-2,050 שקלים, פחות מחצי מהסכום שהבנק דרש. עם זאת הוא פסק כי החוזה שניסח ארגקוב בין הצדדים תקף.

ארגקוב לא הסתפק בניצחון בקרב המשפטי על הבנק, והוא מתכנן מלחמה של ממש. הלקוח הודיע כי יתבע את הבנק ב-24 מיליון רובלים, יותר מ-2.5 מיליון שקלים על הפרת החוזה לטענתו. מנגד, בבנק טינקוב אומרים כי יביאו לכך שיוגש נגדו כתב אישום בגין זיוף, עבירה שהעונש עליה ברוסיה הוא עד ארבע שנות מאסר. בחודש הבא יבחן בית המשפט את המקרה.