דיווח: זימבבואה תמכור אורניום לאירן

בכיר בממשל בזימבבואה סיפר לעיתון הבריטי טיימס כי טהרן והרארה חתמו על הסכם סודי לייצוא אורניום כבר בסוף השנה שעברה, תוך הפרה בוטה של הסנקציות הבינלאומית על אירן. לדבריו, העסקה תצא אל הפועל על אף שוושינגטון הזהירה כי למהלך יהיו השלכות חמורות

מתקן העשרת אורניום באירן, ארכיון (רויטרס)

הממשלה בזימבובואה חתמה על הסכם סודי עם אירן, במסגרתו תמכור לה אורניום שישמש לתכנית הגרעין שלה - כך דיווח בכיר בממשלו של הנשיא רוברט מוגאבה לעיתון הבריטי טיימס. ההסכם, שצפוי לעורר זעם במערב, מהווה הפרה בוטה של הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראיתי בעצמי מזכר הבנות לייצוא אורניום לאירן, שנחתם כבר בסוך השנה שעברה", אמר לטיימס גיפט צ'ימאנקירי, סגן השר לענייני מכרות במדינה. לדבריו, העסקה תצא אל הפועל על אף שוושינגטון הזהירה שלמהלך יהיו השלכות חמורות. צ'ימאנקירי, שצפוי להיות מוחלף בשבוע הבא, הוסיף כי העסקה נחתמה ללא ידיעתו וכי היא ידועה רק למעטים ובכירים מאוד בזימבבואה.

כבר ב-2011 הזהירה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מעסקה מסוג זה, לאחר שדיווחה כי שר החוץ של אירן עלי אכבר סלאחי ביקר בזימבבואה ונפגש עם בכירים במדינה. על פי הדיווח, ביחד עם סלאחי הגיעו גם מהנדסים שבחנו מרבצי אורניום במדינה.

באפריל 2010 נערך ביקור מתוקשר של הנשיא האירני היוצא אחמדינג'אד בזימבבואה, שם התארח אצל הנשיא מוגבה. "אירן יכולה להיות בטוחה בתמיכתה המתמשכת של זימבבואה בתכנית הגרעין הצודקת שלה", אמר אז מוגבה. עם זאת, הטיימס ציטט אנליסטים שהעריכו כי ייקח עוד זמן רב בטרם האורניום יהיה מוכן לייצוא.

יחסים טובים בין מוגאבה לאחמדיניג'אד

אחמדינג'אד ומוגבה (AP)
בין זימבבואה ובין אירן יש קשרים טובים וארוכי שנים. זימבבואה קיבלה את עצמאותה ב-1980, שנה אחרי המהפכה האסלאמית באירן. במדינה שולט הדיקטטור רוברט מוגאבה מאז הקמתה ועד היום, כשרק השבוע הוא נבחר לכהונה נוספת בבחירות כלליות שנערכו במדינה. את הבחירות גם המערב וגם האופוזיציה המקומית דחו בטענה כי היו זיופי קולות נרחבים לטובת הנשיא.

מוגאבה עצמו נפגש בעבר עם נשיא אירן הקודם אחמדינג'אד וארצו לא הצטרפה לסנקציות על אירן שיזם המערב. על זימבבואה כבר הוטלו בעבר סנקציות בינלאומיות בניסיון לרכך את משטרו של מוגאבה ולאפשר לאופוזיציה לקחת חלק בשלטון, ואכן כיום מורגן צ'נגראי, מנהיג האופוזיציה, לוקח חלק בשלטון תחת הנשיא מוגאבה ותנועתו לא נרדפת כבעבר.

אורניום הוא מחצב טבעי שנמצא בטבע בשיעור של 0.71%. אם מעשירים אותו ומעלים את הריכוז שלו באופן מלאכותי, הוא הופך לרדיואקטיבי ולוקח חלק בשרשרת התגובות שמפעילה פצצת אטום. ידועה שאירן מעשירה אורניום מזה מספר שנים, והמערב ניסה לשכנע אותה מספר פעמים לייצא את האורניום המועשר שברשותה לרוסיה בתמורה להסרת הסנקציות המוטלות עליה.