אובמה על המתיחות עם רוסיה: "יחסינו תמיד היו מתוחים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הערב למתיחות החדשה מול רוסיה ונשיאה ולדימיר פוטין - זאת על רקע הענקת המקלט הזמני למדליף אדוארד סנואודן במוסקבה. "פוטין נוקט ברטוריקה אנטי-אמריקנית שגורמת לאנשים לחשוב על המלחמה הקרה", אמר

חזרה למחלמה הקרה? אובמה ופוטין (AP)

לא חזרה לימי המלחמה הקרה, אבל מספיק קרוב: נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הערב במסיבת עיתונאים שערך למתיחות מול רוסיה - זאת על רקע פרשת המדליף אדוארד סנואודן והסכמת הקרמלין להעניק לו מקלט זמני במוסקבה. אובמה ביטל את פגישתו המתוכננת עם פוטין בחודש הבא על רקע הסכמת הענקת המקלט לסנואודן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יחסינו עם רוסיה תמיד היו מתוחים. מאז שנכנסתי לתפקידי עבדתי בצמוד עם הנשיא הקודם מדבדב, בזמן שפוטין כיהן כראש הממשלה. שיתפנו פעולה בעניין הסנקציות על אירן, הרוסים סיפקו לחיילינו באפגניסטן ציוד. הייתה עבודה טובה שתיעשה - וגם תימשך", אמר אובמה.

לדבריו, מאז שפוטין חזר לכס הנשיאות, הוא שוב נוקט בצעדים מרחיקים מהמערב ומארה"ב: "כשפוטין שוב מונה לנשיא, ראינו יותר רטוריקה אנטי-אמריקנית. כזו שמיד גורמת לחשוב על הסטריאוטיפים הישנים של המלחמה הקרה והמתיחות שהייתה אז בין ברית המועצות לאמריקה. ההתפתחויות האחרונות הן עוד חלק של אותה רטוריקה אנטי-אמריקנית", הוסיף הנשיא שהבהיר כי אין לו כל איבה אישית לפוטין עצמו - זאת על אף שבחר לבטל את הפגישה עמו שתוכננה לחודש הבא במוסקבה.

על תוכנית המעקבים: "לפעול ליותר שקיפות"

המדליף שהביא למתיחות. סנואודן (AP)
בדבריו התייחס אובמה גם לתוכנית המעקבים של הממשל האמריקני שנחשפה ע"י סנואודן - הפרשה שבעטייה התגלעה המתיחות החדשה בין רוסיה לארה"ב. "אני קורא לקונגרס לחולל רפורמה בחוק איסוף המידע כדי לספק שקיפות גדולות יותר ופיקוח גדול יותר על תוכניות המעקב השנויות במחלוקת", אמר אובמה.

לדבריו, ארה"ב מנהלת מעקבים בטלפון ובאמצעות פריצה לכתובות מייל רק אחרי מי שהיא חושדת בו שמהווה סכנה לביטחון המולדת - ולא אחרי כל אזרח פשוט. את אותם הדברים אמר אובמה גם השבוע, כשהתארח בתוכנית הלילה של ג'יי לנו והבהיר כי לא יאפשר פגיעה בפרטיות של האמריקנים שלא לצורך.