קוריאה הצפונית במסר חדש לדרום

לאחר שאזור התעשייה המשותף לקוריאה הצפונית ולדרום קוריאה נסגר בעקבות מתיחות בין 2 המדינות, החליטה קוריאה הצפונית על פתיחת אזור התעשייה, בו עובדים 53 אלף עובדים מהצפון. צעד זה הוא ניסיון ראשון של קוריאה הצפונית לחמם את היחסים עם הדרום, לאחר שהמתיחות התגברה בעקבות ניסוי גרעיני שערך הצפון בחודש מרץ

היחסים מתחממים. ז'ונג און (dailymail\\EPA)

היחסים מתחממים: קוריאה הצפונית הודיעה כי תפתח את אזור התעשייה "קאסונג" המשותף לה ולדרום קוריאה, זאת לאחר שהחליטה לסגור את המתחם לפני כ-4 חודשים בעקבות מתיחות בין שתי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיייסבוק

הרשויות בקוריאה הצפונית גם הציעו לחדש בשבוע הבא את השיחות עם הדרום, וזאת על מנת לנסות ולהביא לפתרון שיאפשר את חזרתם לעבודה של 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, העובדים בחברות של הדרום במתחם. קוריאה הצפונית הבטיחה בהצעתה לדאוג לשלומם של מנהלי החברות מהדרום אם ישובו לעבוד במתחם.

ההצהרה, שפורסמה ברשת הטלוויזיה הממשלתית של קוריאה הצפונית KCNA, מהווה הפשרה ביחסים בין שתי המדינות, שהגיעו לשפל לאחר ניסוי גרעיני שערך הצפון בחודש מרץ. דרום קוריאה ראתה זאת כאיום ישיר עליה, והמהלך אף הוביל את האו"ם להחליט על סנקציות כלכליות קשות נגד הצפון. גורמים בממשלה הדרום קוריאנית בירכו על ההודעה. "אנו מקווים שהצפון ינהל שיח שיתרום למצב בין שתי המדינות", אמר קים יונג-סוק, בכיר בממשלת דרום קוריאה.

קוריאה הצפונית והדרומית ניהלו שיחות כבר בחודש שעבר בניסיון לפתוח מחדש את אזור התעשייה, אך אחת הסוגיות המרכזיות שמנעו זאת עד עתה הייתה הדרישה של דרום קוריאה מהצפון לשלם עבור הנזקים שנגרמו כתוצאה מסגירת המתחם במשך 4 חודשים.

הצפון השיב בשלילה לדרישה, כיוון שלטענתו הסגירה אירעה באשמת "ההתנהגות התקיפה" של קוריאה הדרומית, שביצעה תמרון צבאי יחד עם ארצות הברית בחודש אפריל. לבסוף, החליטה דרום קוריאה להעניק סכום של 251 מיליון דולרים לחברות באזור התעשייה שהפסידו כספים רבים בעקבות הקפאת העסקים במקום.