הרחוב הטורקי זועם: "מזימה שנרקמה מראש"

"משפט המאה" בטורקיה גרר היום גל של תגובות זועמות ברחוב הטורקי. "זאת מזימה שנרקמה על ידי כוחות אימפריאליסטים", אמר אחד מהמפגינים. בין המורשעים: הרמטכ"ל לשעבר ומנהיגי מפלגות שנשלחו למאסר ממושך. הקרב בין האליטה החדשה לישנה במדינה נמשך

הרחוב הטורקי זועם לאחר שבית המשפט בטורקיה גזר היום (ב') את דינם של 275 מתנגדים לשלטון ארדואן שהועמדו לדין בגין קשירת קשר נגד המשטר וכוונה לכונן משטר צבאי במדינה, במה שמוגדר בטורקיה כ"משפט המאה". "זו מזימה לא חוקית וחסרת פרופורציה", אמר אחד מהמפגינים שהתאספו מחוץ לכתלי בית המשפט סמוך לאיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצעדים הביטחוניים שננקטו אינם חוקיים, ואנו מוצאים אותם חסרי כל פרופורציה", אמרה, גולפרן אלבירק, שמחתה אף היא על הענישה החמורה נגד תומכי ארדואן. "זאת השיטה של הממשלה הזאת ושל משטרו של רג'פ טאיפ ארדואן - לדכא את העם".

קרב בין האליטות (AP)

"משפט ארגנקון הוא מזימה שנרקמה מראש ותוכננה היטב", אמר מוזפר אוז, מפגין נוסף. "זאת מזימה שנרקמה על ידי כוחות אימפריאליסטים. הגנרלים שנעצרו בפרשה הזאת התנגדו לארצות הברית, וזאת הסיבה היחידה לכך שהם נעצרו". בין המורשעים: הרמטכ"ל לשעבר ומנהיגי מפלגות שנשלחו למאסר ממושך.

על מרבית הנאשמים במשפט הוטלו עונשים כבדים מאוד. הרמטכ"ל לשעבר נשלח ל-47 שנות מאסר, ועל בכירים אחרים בצבא ודמויות בולטות באופוזיציה נגזרו עונשי מאסר של בין 15 ל-70 שנה.

הקרב בין האליטה החדשה לישנה

גם פוליטיקאים ואנשי תקשורת מהאופוזיציה נשלחו לכלא. מנהיג מפלגת העובדים הקיצונית בטורקיה, דדוגו פרניק, נידון ללא פחות מ-117 שנים בכלא, העיתונאים טונקאן אוזיקאן וולי קוצ'וק נידונו למאסר עולם. מי שעמד בעבר בראש מפלגת האופוזיציה הטורקית - המפלגה הרפובליקנית, מוסטפה באלבאי, נשלח ל-24 שנים בכלא.

לא מתרגש. ארדואן (AP)

המשפט הזה הפך להיות ביטוי בקרב בין האליטה הישנה בטורקיה לאליטה החדשה בטורקיה. אנשי הצבא מזוהים עם המדינה החילונית שהייתה הרבה אכזרית בעבר.