נשיא אירן הנכנס רוחאני: "נחזק הקשרים עם סוריה"

בזמן שצבאו של נשיא סוריה אסד מתמודד עם קשיים רבים בלחימה עם כוחות המורדים באזור לטקיה, מקבל הנשיא תמיכה מרשימה ולא מפתיעה מנשיא אירן הנבחר רוחאני. "אירן מתכוונת לחזק את הקשרים עם סוריה, ותעמוד לצידה בכל האתגרים. סוריה תצא מהלחימה עם ידה על העליונה, והאזרחים לא ישכחו מי עזר להם בעת המשבר", אמר רוחאני

נכנס לתפקידו - והביע תמיכה בסוריה. רוחאנ (AP)

רוחאני לא הביא עמו רוחות של שינוי - לפחות לא בינתיים: נשיאה החדש של אירן, חסן רוחאני, שנכנס רק שלשוום לתפקדיו באופן רשמי, מיהר להביע את תמיכתו בנשיא סוריה בשאר אסד וצבאו, ואמר כי שום כוח בעולם לא יצליח לערער את הקשרים ההדוקים בין שתי המדינות. רוחאני אמר את הדברים במהלך פגישה בטהרן עם ראש ממשלת סוריה וואל אל-חלקי - כך לפי סוכנות הידיעות המקומית סאנא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרפובליקה של אירן מתכוונת לחזק את הקשרים עם סוריה, ותעמוד לצידה בכל האתגרים. סוריה תצא מהלחימה עם ידה על העליונה, והאזרחים לא ישכחו מי עזר להם בעת המשבר", אמר רוחאני, והוסיף כי "הקשרים העמוקים, האסטרטגיים וההיסטוריים בין העם הסורי ואירן לא ניתנים לערעור".

אירן הפכה להיות בת הברית הקרובה ביותר של סוריה מאז תחילת הלחימה לפני יותר משנתיים. טהרן ככל הנראה גם  מעניקה למשטר אסד מיליארדי דולרים מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה בחודש מרץ 2011. גם ארגון החיזבאללה שנתמך על ידי אירן שלח לוחמים רבים על מנת לעזור לאסד במלחמתו בכוחות המורדים.

רוחאני נבחר לנשיאות אירן בחודש יוני, מינוי שאושר שלשום על ידי מנהיגה העליון של אירן חמינאי. הנשיא החדש גינה כל התערבות חיצונית בסוריה, ואמר כי המדינה הערבית מתמודדת עם "ניסיון כושל" להפיל אותה, ניסיון שמתבצע כחלק מתוכנית ציונית-אמריקנית להשתלט על האזור.

דמשק וטהרן דוחות את הטענה לפיה בסוריה מתבצעת הפיכה. סוריה וגם אירן רואות במלחמת האזרחים קונספירציה ישראלית-אמריקנית, שמתבצעת לטענתם בגלל תמיכתה של סוריה בארגונים כמו ארגון החיזבאללה בלבנון.