רוחאני: "ארה"ב מחפשת תירוץ לעימות"

לאחר שאתמול תקף בדבריו את ישראל ואת הכיבוש ,היום ממשיך נשיא אירן בקו הלוחמני. הטלוויזיה באירן ציטטה את חסן רוחאני אומר כי "אנחנו מאמינים שארצות הברית ומדינות המערב מחפשות תירוץ לעימות עם המדינות שהן לא רואות בהן חברות"

יורה לכל הכיוונים. רוחאני (AP)

לאחר הצהרותיו הלוחמניות בסוף השבוע נגד מדינת ישראל, נשיא אירן חסן רוחאני תוקף גם את ארצות הברית. רוחאני, שיושבע היום (א') לנשיא בטקס רשמי בפרלמנט האירני, צוטט ברשת טלוויזיה אירנית אומר כי ארצות הברית מחפשת תירוץ לעימות עם אירן סביב תכנית הגרעין שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, רוחאני אמר את הדברים במהלך פגישתו עם נציג השלטון הצפון-קוריאני, קים יונג נאם. "אנחנו מאמינים כי ארצות הברית ומדינות המערב מחפשות תירוץ לעימות עם המדינות שהן לא רואות בהן חברות", אמר נשיא אירן.

יום אחרי שנכנס לתפקידו והבטיח לנסות ולשחרר את אירן מהסנקציות הכלכליות, רוחאני יושבע היום מול הפרלמנט. המנהיג בן ה-64, שהפך לתקוות המערב בפתרון סוגיית הגרעין, צפוי להכריז על הקבינט החדש ועל התכניות שלו לשנים הקרובות במשרד הנשיאות. עשרה ראשי מדינות צפויים להשתתף בטקס בטהרן.

"מטרת הממשל שלי היא להציל את הכלכלה האירנית ולשקם את היחסים עם העולם", אמר רוחאני בנאום ששודר בשידור חי בטלוויזיה האירנית וברחבי העולם. "יש לנו אויבים שלא מבינים את שפת ההיגיון".

אירן: סילפו את דברי רוחאני על ישראל

בסוף השבוע התגלה צד אחר של רוחאני, שהוגדר בשבועות שקדמו להיבחרו למועמד המתון יותר לנשיאות אירן ונמנע מלתקוף את ישראל. "המשטר הציוני מהווה פצע על גוף העולם האסלאמי במשך שנים, ועלינו להסירו", אמר רוחאני ביום שישי במסגרת אירועי "יום אל-קודס" שצוין אתמול במדינה.

אחרי הדברים הללו, התגובה מירושלים לא איחרה להגיע. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים ואמר כי פרצופו האמיתי של רוחאני נחשף "מוקדם מהצפוי". "גם אם ימהרו עכשיו להכחיש את דבריו, זה מה שהאיש חושב וזאת תכנית הפעולה של המשטר האירני", טען נתניהו. "הדברים האלה של הנשיא רוחאני צריכים להעיר את העולם מהאשליה שחלקו מצוי בה מאז הבחירות באירן".

לדברי נתניהו, הנשיא השתנה אבל מטרת המשטר לא השתנתה. "מטרתם היא להשיג נשק גרעיני כדי לאיים על ישראל, על המזרח התיכון ועל שלום וביטחון העולם כולו. אסור שלמדינה שמאיימת להשמיד את מדינת ישראל יהיה נשק להשמדה המונית", קרא.

שעות ספורות לאחר התבטאותו של רוחאני, פרסמה הטלוויזיה האירנית הכחשה, שלפיה רשתות התקשורת הזרות בעולם "עיוותו את דבריו". לטענת כלי התקשורת ברפובליקה האסלאמית, דבריו של רוחאני היו "אחרי הכול, כבר שנים שישנו פצע על הגוף של העולם המוסלמי, תחת צילו של כיבוש פלסטין ואל-קודס".