כך פועלת כנופיית שודדי היהלומים בעולם

שוד היהלומים הגדול בקאן הוא אינו השוד הראשון בו חשודה כנופיית "הפנתרים הורודים". מדובר בחבורה של כ- 200 שודדים נועזים מהבלקן, עם עבר של יותר משלוש מאות מקרי שוד ברחבי אירופה. על סדרת מקרי שוד שמאחוריה עומדת הכנופייה

השבוע, כמעט 60 שנים אחרי שאלפרד היצ'קוק צילם במלון קרלטון ברביירה של קאן את הסרט "לתפוס גנב", הפך אותו המיקום בדיוק לזירה של שוד היהלומים הגדול ביותר אי פעם. במשטרה מתחילים להבין שהג'וב הצרפתי בקאן הוא האחרון והגדול ביותר בשורת מעשי השוד של כנופיית ה-"פנתרים הורודים" - רשת מסועפת של כ-200 שודדים מהבלקן, שעשו הסבה לאחר המלחמות ביוגוסלביה לשעבר. 

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


"אדם נכנס למלון דרך הדלת, ולא היה שום דבר חשוד. הוא הוציא את האקדח, מילא את המזוודה ביהלומים והלך", סיפרה קתרינה פרז, יועצת ועיתונאית בתחום התכשיטים על השוד האחרון. "זה לקח פחות מדקה, ללא אלימות או צרחות. איך זה הגיוני?" שאלה פרז בפליאה.

 

המלון ממנו נגנבו התכשיטים (חדשות 2)

הכול לקח דקה אחת בלבד. אבל "עקיצה ב-60 שניות" הוא לא הסרט היחיד שהסיפור הזה מתכתב איתו. בסרטון שהגיע לידי הרשויות, "הפנתרים הורודים" נראים כשהם יוצאים בחריקת בלמים עם מכוניות יוקרה מחנות בדובאי, אחרי שגנבו תכשיטים בשווי של 3 מיליון וחצי דולרים.

רק בסוף השבוע שעבר, שלושה ימים לפני השוד בקאן, הם שיחררו את חברם בצורה דומה מהכלא בשוויץ. בזמן שהאסירים שהו כולם בחצר, הסתערו חברי הכנופיה עם ג'יפים וקלצ'ניקובים על מתחם הכלא, ויצאו משם מחוזקים ב"פנתר" נוסף.

המספרים מדהימים. על פי הערכת האינטרפול, "הפנתרים הורודים" אחראים לכ-340 מעשי שוד מאז שנת 1999, בשווי כולל של כמעט 400 מיליון דולרים. אבל לא פחות חשוב מהכסף הוא הסגנון. בשוד הראשון בלונדון הם החביאו את היהלום בקופסת קרם פנים, ממש כמו בסרט "הפנתר הורוד" ההוא.

התחפשו לנשים ויצאו עם תכשיטים בשווי 100 מיליון

בפריז ב-2008, התחפשו הפנתרים לנשים לפני שיצאו עם תכשיטים בשווי של 100 מיליון דולרים. בסן טרופז ב-2005 הם לבשו חולצות הוואי פרחוניות, ונמלטו מהזירה בסירת מרוץ.

"זה רק מראה כמה הם זהירים עם התוכניות שלהם", תיארה פרז את שיטת העבודה, "לדוגמה, באחד ממקרי השוד, היה ספסל בקדמת הבניין. אז על מנת שאנשים לא ישבו על הספסל, כדי שלא ייחשפו, הם צבעו את הספסל יום לפני השוד. הם יורדים לפרטים הכי קטנים", סיפרה.

האינטרפול לא מצליח לעצור אותם (חדשות 2)

ואולי גם זה חלק מהסגנון. במקרה או שלא, השוד הגדול בקאן אירע דווקא בשבוע שבו יוצא לאקרנים סרט תיעודי חדש על הכנופיה. עבורנו הישראלים זה היה יכול להיות סתם עוד סיפור טוב של הגוי מעבר לים, אבל כמו בהרבה מקרים, בייחוד בענף היהלומים, בסוף האבנים האלה שייכות למישהו שאנחנו מכירים. במקרה הזה מדובר בלב לבייב.

חלק מן הפנתרים נתפסים לפעמים, ובכל זאת הרשת לא מפסיקה לפעול כבר 15 שנים. עכשיו זה נראה כי הם חזרו לעבוד במלוא הכוח. עשרות חוקרים באינטרפול עובדים כדי להנחית על הפנתרים מכה כואבת שתשבית אותם אחת ולתמיד, אבל המומחים מאמינים שהמידור בין חבר הרשת תהפוך משימה כזו לבלתי אפשרית.