אירן: חמינאי אישר מינוי רוחאני לנשיא

מינויו של הנשיא הנבחר אושר ע"י מנהיגה העליון של הרפובליקה האיסלמית עלי חמינאי בטקס שנערך בטהרן. מחר יושבע רוחאני באופן רשמי בפרלמנט האירני בהשתתפות נציגים זרים מ-52 מדינות ברחבי העולם

מנהיגה העליון של אירן, האייתוללה חמינאי, אישר את מינוי חסן רוחאני לנשיא השביעי של הרפובליקה האיסלאמית. בטקס נכחו בכירים בשלטון האירני, ומחר צפוי טקס ההשבעה הרשמי של הנשיא החדש בפרלמנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטקס, שנערך בטהרן, הגיעו נציגים רבים מהממשלה האיראנית ומשרותי הביטחון שלה, בנוסף למספר נציגים ממדינות שונות ברחבי העולם. "לקחתי על עצמי אחריות, בתמיכתם של אותם אנשים שרוצים שינוי, שרוצים חיים טובים יותר, הרחק מהשחיתות, העוני והאפלייה, אזרחים שרוצים יותר כבוד ותקווה לעתיד בטוח יותר", אמר רוחאני בטקס.

רוחאני זוכה לתמיכתה של התנועה הרפורמיסטית הקוראת לנשיא החדש לשחרר אסירים פוליטיים ולהסיר את הסנקציות הבינלאומיות. מחר יתקיים טקס רשמי בפרלמנט להשבעתו של הנשיא, בהשתתפות מנהיגים מהעולם. נציג האיחוד האירופי בטקס יהיה הנציג לענייני חוץ - חאבייר סולאנה.

השבעת רוחאני, היום (רויטרס)

מי שנחשב בשבועות שקדמו להיבחרו למועמד המתון יותר לנשיאות, גילה אתמול צד אחר ביחסו לישראל. "המשטר הציוני מהווה פצע על גוף העולם האסלאמי במשך שנים, ועלינו להסירו, אמר אתמול רוחאני במסגרת אירועי "יום אל-קודס" שצוין אתמול במדינה.

אחרי הדברים הללו, התגובה מירושלים לא איחרה להגיע. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים ואמר כי פרצופו האמיתי של רוחאני נחשף "מוקדם מהצפוי". "גם אם ימהרו עכשיו להכחיש את דבריו, זה מה שהאיש חושב וזאת תכנית הפעולה של המשטר האירני", אמר נתניהו. "הדברים האלה של הנשיא רוחאני צריכים להעיר את העולם מהאשליה שחלקו מצוי בה מאז הבחירות באירן".

לדברי ראש הממשלה, הנשיא השתנה, אבל מטרת המשטר לא השתנתה. "מטרתם היא להשיג נשק גרעיני כדי לאיים על ישראל, על המזרח התיכון ועל שלום וביטחון העולם כולו. אסור שלמדינה שמאיימת להשמיד את מדינת ישראל יהיה נשק להשמדה המונית", קרא.

אישר את המינוי, חמינאי (רויטרס)

אתמול, במהלך אירועי "יום אל-קודס" נפרד נשיאה היוצא של אירן, מחמוד אחמדינג'אד, ממאות האלפים שמילאו את כיכרות הבירה. משרד החוץ האירני קרא לאזרחי הרפובליקה האסלאמית ולמדינות מוסלמיות ברחבי העולם לצאת להפגנות המוניות "מתוך מחאה נגד הישות הציונית שממשיכה לדכא את העם הפלסטיני".

בהצהרה שפרסם שר החוץ עלי-עכבר סלאחי הוא טען כי "הברוטליות" הישראלית היא שורש המשבר במזרח התיכון. "התעוררות בעולם המוסלמי היא הדרך היחידה להציל את העם הפלסטיני", כתב שר החוץ.