הסיבה לזהירות האמריקנית: יירוט מסרים בין בכירי אל קעידה

ארגוני הביון בארה"ב הצליחו ליירט תכתובות בין בכירים בארגון אל קעידה במהלך השבועות האחרונים. לאחר שהמסרים נותחו בוושינגטון, החליטו במחלקת המדינה לסגור למעלה מ-20 שגרירויות במזרח התיכון ובצפון אפריקה בתחילת השבוע הבא ולהזהיר אמריקנים מפני פעולות טרור. בכיר בממשל אמר: "אלה הרבה יותר מסתם שיחות"

נחשפה הסיבה. השגרירות האמריקנית בת"א (AP)

נחשפה הסיבה לכוננות ולסגירת שגרירויות ארה"ב בשבוע הבא: ממשלת ארה"ב יירטה מסרים אלקטרוניים במהלך השבוע בין מנהיגי ארגון הטרור אל קעידה, ובהם דנו הבכירים על ביצוע פעולות טרור במזרח התיכון, צפון אפריקה וצפון אמריקה, כך מפרסם הבוקר העיתון האמריקני 'הניו יורק טיימס".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח נכתב כי המסרים, שנותחו בידי מומחי מודיעין בפנטגון, הם אלה שגרמו לכוננות המיוחדת בשגרירויות ולאזהרת המסע שפורסמה לאזרחי ארה"ב וקראה להם להיזהר מפני פעולות טרור בתחילת השבוע, שני הימים האחרונים של צום הרמדאן.

גורמים בארה"ב ציינו כי הימצאותם של מסרים בין בכירים אל קעידה בידי הרשויות הוא דבר נדיר. הם מציינים כי המסרים הועברו בדואר אלקטרוני ובמסרונים בטלפונים סלולריים. לאחר שהמסרים הגיעו ונותחו השבוע, הגיעו במחלקת המדינה למסקנה שיש לסגור את השגרירויות ולפרסם את אזהרת המסע. כמה חברי קונגרס קיבלו דיווחים על הנושא במסגרת דיונים מסווגים שנערכו בגבעת הקפיטול.

"אלו הרבה יותר מסתם שיחות"

"מה שנחשף היה הרבה יותר מסתם שיחות", אמר בכיר אמריקני לעיתון אך סירב לספק פרטים נוספים. דוברי מחלקת המדינה וה-CIA סירבו להגיב לדיווח. במקביל לפרסום בארה"ב, שיחרר מנהיג אל קעידה איימן אל זווהירי קלטת שמע בה מאשים את ארה"ב בקשירת קשר להדחתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי.

בקלטת שמע שפירסם בפורומים אסלאמיים באינטרנט, אל זווהירי אמר כי ארה"ב זממה יחד עם הצבא המצרי, החילונים והנוצרים להפיל את הממשל של מורסי. "צלבנים, חילונים, הצבא שמושפע על ידי ארצות הברית והכסף ממדינות המפרץ כולם קשרו קשר להפיל את המשטר של מוחמד מורסי". אל זווהירי, שהוא בעצמו ממוצא מצרי, האשים את הכנסיה הקופטית בתמיכה בהפיכה כדי להקים מדינה נוצרים עצמאית בדרום מצרים.

ארצות הברית הכריזה על כוננות טרור בשגרירויות במזרח התיכון, כולל השגרירות בתל אביב. מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעה שעל פיה כמה שגרירויות אמריקניות במזרח התיכון יהיו סגורות ביום ראשון הקרוב מטעמי זהירות בעקבות איומים שהגיעו מצד ארגונים הקשורים לאל קעידה.