רוחאני: "ישראל היא פצע שצריך להסיר"

נשיא אירן הנבחר חסן רוחאני נאם במסגרת אירועי "יום אל-קודס" ויצא בחריפות נגד "הישות הציונית". מיליונים ברחבי הרפובליקה האסלאמית יצאו לרחובות כשהם נושאים שלטים הקוראים להחרים את ישראל

מפגן שנאה באירן, ארכיון (AP)

מיליונים מאזרחי אירן יצאו הבוקר (ו') להפגנה נגד ישראל בחלק מאירועי "יום אל-קודס" המצוין במדינה. ההמונים הזועמים שרפו דגלי ישראל וארה"ב ונשאו שלטים הקוראים להחרים את ישראל - כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית "פארס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיאה הנבחר של אירן, חסן רוחאני נאם לאחר הפגנה בטהרן ואמר כי "ישראל היא פצע ישן שצריך להסיר". את הדברים אמר רוחני יומיים לפני השבעתו הצפויה לתפקיד הפוליטי הבכיר במדינה, תפקיד שעדיין כפוף לשלטונו הדתי של אייתולה חמנאי.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האירנית, אמר רוחני, שנחשב בשבועות שקדמו להיבחרו למועמד המתון, כי "המשטר הציוני מהווה פצע על גוף העולם האסלאמי במשך שנים, ועלינו להסירו".

המועמד המתון? רוחאני (AP)

מי שעוד הפתיע בנוכחותו במהלך האירועים במדינה הוא לא אחר מנשיאה היוצא של אירן, מחמוד אחמדינג'אד, שנשא דברים ולמעשה נפרד ממאות האלפים שמילאו את כיכרות הבירה.

אמר קרא משרד החוץ האירני לאזרחי הרפובליקה האסלאמית ולמדינות מוסלמיות ברחבי העולם לצאת להפגנות המוניות "מתוך מחאה נגד הישות הציונית שממשיכה לדכא את העם הפלסטיני".

בהצהרה שפרסם שר החוץ עלי-עכבר סלאחי הוא טען כי "הברוטליות" הישראלית היא שורש המשבר במזרח התיכון. "התעוררות בעולם המוסלמי היא הדרך היחידה להציל את העם הפלסטיני", כתב שר החוץ.

יום "אל-קודס" נחגג באירן מאז שנת 1979, כשמיד לאחר המהפכה בארצו קרא מנהיגה הרוחני של המדינה, אייתולה חמנאי להכריז על יום השישי האחרון לרמדאן כיום שבו יציינו את ירושלים, אחת מהערים הקדושות לאסלאם. במרוצת השנים הפך האירוע למפגן אלימות ושנאה נגד ארה"ב וישראל.