סנואודן עזב את שדה התעופה במוסקבה

כחודש וחצי לאחר שנמלט מהונג קונג למוסקבה ונאלץ לשהות באזור המעבר של שדה התעופה – המדליף האמריקני אדוארד סנואודן הורשה לצאת למקום מסתור ברוסיה. על פי עורך דינו הוא קיבל מהרשויות מקלט מדיני זמני. בעבר התחייב הנשיא פוטין בפני ארצות הברית כי לא יאשר מתן מקלט למדליף תכנית המעקבים הממשלתית

סנואודן בשדה התעופה במוסקבה, ארכיון (AP)

לאחר כחודש וחצי שבמהלכו נאלץ לשהות בנמל התעופה במוסקבה, המדליף האמריקני אדוארד סנואודן יצא למקום מבטחים בתוך רוסיה - כך טען היום (ה') עורך דינו שאמר כי סנואודן קיבל מקלט מדיני זמני ברוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי סנואודן בן ה-30, שהדליף לעיתונות מידע על תוכנת המעקבים של של גופי הביטחון האמריקנים, קיבל ומילא מסמכים המאשרים לו לעזוב את אזור המעבר של שדה התעופה "שרמטייבו" בבירה הרוסית.

"ראיתי את סנואודן והעברתי לו מסמכים מרשות ההגירה הרוסית", אמר עורך הדין אנאטולי קוצ'רנה לסוכנות הידיעות. "הביטחון מאוד חשוב לו ולכן הוא עזב למקום מסתור בטוח וחשאי בגבולות רוסיה". העיתונות הרוסית פרסמה לפני כשבוע ידיעה על עזיבתו של המדליף את שדה התעופה, אף בהמשך התברר הדיווח כלא נכון.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס בעבר לפרשת ההדלפות, ואמר לעמיתיו האמריקנים כי הוא לא מתכוון להעניק הגנה למי שפגע בידידיו. אדוארד סנואודן הגיש בחודש האחרון עשרות בקשות מקלט ממדינות שונות, ואף קיבל הצעה למקלט במדינות אמריקה הדרומית, אך לבסוף נשאר ברוסיה מכיוון שאף מדינה אירופית לא הסכימה לאפשר למדליף לעבור בשטחה האווירי.