כך תשיגו לעצמכם אזרחות פורטוגלית

לאחר הבשורה לפיה צאציהם של המגורשים מפורטוגל יהיו זכאים לאזרחות פורטוגלית, ביקשנו לעשות סדר בחוק החדש: כמה יעלה הדרכון? האם אפשר להעביר אותו מאב לבן? והאם צריך לדעת פורטוגזית בשביל לקבל את הדרכון הזר המיוחל? באמצעות המומחה עו"ד אדם ידיד, גיבשנו עבורכם מדריך קל ונוח להתמצאות

אילוסטרציה (AP)

שאלות ותשובות בדרך לאזרחות האירופית: אתמול (חמישי) דווח כי ממשלת פורטוגל אימצה תיקון בחוק, המעניק אזרחות ליהודים אשר יוכיחו כי הם צאצאים של יהודים-ספרדים שסבלו מרדיפה לפני כ-500 שנים וגורשו. מאחר והתהליך אינו פשוט אך נוגע לישראלים רבים, ביקשנו מעו"ד אדם ידיד ממשרד "דוד ידיד עורכי דין ונוטריון" להסביר כיצד תוכלו לדעת האם אתם זכאים לדרכון האירופי הנכסף. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

מי זכאי לאזרחות פורטוגלית?

החוק יעניק זכאות למי שיוכיח שהוא מגיע ממדינות שאליהן הגיעו יוצאי גירוש ספרד ופורטוגל, זאת אומרת כמעט כל מי שנקרא בישראל "מזרחי". הקלים ביותר להוכחה הם כמובן בעלי שם משפחה עם ניחוח פורטוגלי ואחריהם יהודי טורקיה, יוון ובולגריה. אחריהם, יהודי המגרב - מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, לוב ומצרים. גם יהודי הולנד וקהילות ספרדיות נוספות ברומניה, הונגריה ואפילו בהמבורג שבגרמניה יוכלו להוכיח את מוצאם. 

למי מגישים את הבקשה הראשונית?

משרד הפנים הפורטוגלי הוא האמון על הטיפול בנושא.

האם צריך לדעת את השפה?

כיום חלה חובה לשליטה בשפה הפורטוגזית, אך הדרישה היא לשליטה ברמה בסיסית מאד. בתוספת החדשה לחוק טרם שונו התקנות והנושא צפוי להתבהר עד לחודש מרס.

כמה זמן אורך התהליך?

מהליכים דומים ניתן להעריך שהתהליך אמור לקחת כשנה וחצי.

כמה עולה התהליך?

בין 1,500 ל-2,500 יורו לתיק אב (משפחה) ו-1,000 יורו נוספים לכל צאצא.

הפרלמנט הפורטוגלי, ארכיון (רויטרס)

מה התנאים?

ישנם שלושה תנאים מצטברים:

א. הוכחת קשר למגורשי פורטוגל - עוד לא ברור מה תהיה רמת ההוכחה. חשוב לזכור שרבים ממגורשי פורטוגל גורשו בתחילה מספרד ולאחר חמש שנים הם גורשו מפורטוגל. מטעם זה רבים ממגורשי ספרד הינם גם מגורשי פורטוגל.

ב. בעלי שליטה בסיסית בשפה הפורטוגזית.

ג. בעלי קשר למסורת היהודית הפורטוגזית.

מה החוק מעניק למעשה?

יש למעלה מ-700,000 ישראלים בעלי דרכון זר, ולא במקרה. האזרחות הפורטוגלית הינה אזרחות אירופאית. קרי, כל הזכויות של אזרחי 27 מדינות האיחוד האירופאי ובהן:  אישור שהיה בכל מדינות האיחוד, אישור עבודה בכל מדינות האיחוד, תנאים סוציאליים בכל מדינות האיחוד ולימודים חינם במוסדות אקדמאיים על פי קריטריונים המשתנים בחלק ממדינות האיחוד.

כמו כן, בעל אזרחות אירופאית יוכל לקבל דרכון אירופאי, המאפשר ויזה אוטומטית לארה"ב ואפשרות כניסה למדינות אליהן קשה או בלתי אפשרי להיכנס עם דרכון ישראלי, כמו גם זכות הצבעה למוסדות הנבחרים על פי חוקיה של אותה מדינה. בנוסף, אזרח פורטוגלי (ואירופי) זכאי לקבלת הקלות מימון מבנקים אירופאים, לצד יתרונות ברכישת עסקים ונדל"ן בפורטוגל.

לכמה זמן הדרכון/אזרחות תקפים?

האזרחות הינה לכל החיים. הדרכון בעל תוקף של מספר שנים, כמו הדרכון הישראלי. ייחודו של הדרכון הפורטוגלי הוא בכך שכל עוד דואגים לחדש אותו, הוא ניתן להעברה לדור הבא וגם לבא אחריו.

האם האזרחות עוברת גם לילדים?

בניגוד למרבית הדרכונים האירופים הדרכון הפורטוגזי מטיב עם המחזיקים ואין הגבלה על העברה דורית של הדרכון. זאת כל עוד ההעברה מתבצעת כאשר דרכון האב הוא בתוקף. כך ניתן להעביר את הדרכון מאב, לבן, לנכד ולנין וכך הלאה.

מה עושה מישהו שיש לו יותר מדרכון אחד?

החוק יאפשר להחזיק בדרכון ואזרחות פורטוגליים לצד אזרחויות ודרכונים זרים אחרים.

האם כחלק מהתהליך אצטרך להגיע לפורטוגל?

עד כה הובהר שמקבלי האזרחות לא יצטרכו להגיע לפורטוגל, וזאת בשונה מהחוק של הדרכון הספרדי.