הנשיא פרס בגיא ההריגה בפונאר: "ההיסטוריה לא ידעה אכזריות שכזו"

נשיא המדינה שמעון פרס ונשיאת ליטא קיימו הבוקר טקס זיכרון לקורבנות השואה בגיא ההריגה בפונאר: "פונאר הוא אזהרה לכולנו. לעולם לא נירתע מול הגזענות, האנטישמיות וההשמדה ההמונית", אמר פרס

"מהגופות החרוכות נותרה רק הרוח", ארכיון (חדשות 2)

טקס זיכרון בגיא ההריגה: נשיא המדינה שמעון פרס ערך היום (ה') אזכרה לכ-70 אלף יהודים שנורו למוות בגיא ההריגה בפונאר. בטקס השתתפה גם נשיאת ליטא, שבתחומה נמצא האתר בו פעלה מכונת המוות הנאצית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח נאומו במקום אמר הנשיא פרס: "צבעו של הטבע הפסטורלי האופף אותנו מכל עבר הוא ירוק, אך האדמה אדומה מדם. בעמק הרצח של פונאר לא היו תאי גזים. רק רצח ישיר. פיזי ולחיצה מדויקת ומחושבת על ההדק אחד אחרי השני. חמש מאות בכל יום, יום אחרי יום, ללא הפסקה, ללא חרטה, ללא מחשבה שניה. ללא מחשבה כלל, רוצחים".

"ההיסטוריה לא ידעה אכזריות שכזו לעולם. מהגופות החרוכות נותרה רק הרוח- איתנה ונצחית אל מול הרוע. רוחו של עמנו- רוח המוסר ותיקון עולם שהייתה חסינה מכדורי הרצח. פונאר הוא אזהרה לכולנו. לדורות הבאים. לעולם לא עוד. לעולם, אף לא לרגע קט, לא נירתע אל מול הגזענות, אנטישמיות והשמדה המונית. מדינת ישראל היא הניצחון החי לזוועות השואה. מבצרם של השורדים. משמעות לתקוותיהם של 6 מיליון יהודים. המשך החלומות הקטועים של מיליון וחצי ילדים אשר נגדעו חייהם", הוסיף הנשיא במעמד המרגש.

"יש לעמוד יחד מול הישנות תופעות שואה"

לדבריו של פרס הצטרפה נשיאת ליטא שאמרה כי קשה למצוא מילים שיתארו את זוועות השואה. "כולם היו חברינו, שכנינו והזמן לא ימלא את החור בליבנו. עלינו להנציח את הקורבנות ולזכור את אלו שמצאו בליבם את המקום המוסרי להצלת יהודים. זיכרון הזוועות מורה לכולנו לעמוד יחד כנגד הישנות תועפות שואה. העם בישראל ובליטא לעום לא ישכח את העבר, ויכבד את ההווה בשם העתיד. נבנה חברה שתאזין ותכבד את זולתנו, לעתיד טוב יותר", אמרה.

לאחר הנאומים אל מול האנדרטה צעדו שני הנשיאים בתוך היער בליווי ניצולת השואה פניה קלינסקי אל שפת בור ההריגה בפונאר. קלינסקי סיפרה את סיפור זוועת משפחה אשר אבדה, ונשיא המדינה נשא תפילת "קדיש" והניח אבן לזכרם של הקורבנות היהודים שנרצחו בבורות ההרג בפונאר. בטקס השתתפו מאות נציגי הקהילה היהודית, ניצולי שואה ורב הקהילה.