צפו: "טנק המצווה" שחורש את רוסיה

הרב הראשי של רוסיה שלח 3 בתי כנסת ניידים שמגיעים לרחבי המדינה כדי לספק מידע ולסייע. "המטרה המרכזית שלנו היא להיות תחליף לבתי כנסת, אנשים שלא יכולים להגיע לבתי הכנסת, בית הכנסת יגיע עליהם", מסביר הרב לזר

עולם היהדות יוצא לכבישי רוסיה: הרב הראשי של רוסיה שלמה ברל לזר שלח שלושה בתי כנסת ניידים לנוע לאורכה ולרוחבה של המדינה. "טנק המצווה" הם נקראים, כשהמטרה היא לקדם את התרבות היהודית ואת המסורת. האם זו התשובה לאנטישמיות?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שהמסורת היהודית לא חובבת מיסיונריות, מפעילי בתי הכנסת הניידים טוענים שהם לא רוצים למשוך עוד מאמינים, אלא לענות על תשובות בנוגע לדת היהודית ובעיקר - להגיע להיהודים ברחבי רוסיה, שנותרו מנותקים ממקום תפילה או מקהילה.

"אנו מגיעים לערים שבהם האנשים שואלים שאלות על התרבות ועל ההיסטוריה היהודית בתקופת השלטון הסובייטי", מסביר הרב לזר. "אנשים רבים החביאו את היותם יהודים והתרבות היהודית ברוסיה הצניעה את עצמה. בגלל התהליך, רבים התנתקו מהדת ועכשיו, בתי הכנסת הניידים יכולים להחזיר את המודעות ולספק את הסקרנות של אלה שהתנתקו מהקהילות ומהדת".

לא מסיונרים, עושי מצווה (רויטרס)

הניידות מספקות גם שירותי רווחה ותחזוק לבתי קברות מרוחקים

הרב הראשי של רוסיה אומר כי המטרה המרכזית של "ניידות היהדות" היא לשמש תחליף לבתי כנסת עבור האנשים שלא יכולים להגיע לבתי הכנסת. "אם הם לא יכולים להגיע, בית הכנסת יגיע עליהם", אומר הרב לזר - שמתכוון להגיע בשבועות הקרובים ל-50 ערים ברחבי רוסיה.

ברוסיה חיים כיום כמיליון יהודים, ו"ניידות היהדות" מספקות גם חברה וסיוע לקשישים יהודים שנותרו הרחק מהקהילה ולא מקבלים. לדברי הרב לזר , אנשי הניידת "טנק המצווה" מגיעים ומסייעים להם. משימה נוספת היא תחזוקה של בתי הקברות היהודים ברחבי רוסיה, לשם הניידות מגיעות כדי לנקות, להתפלל ולדאוג לשלמות המצבות.