אסאנג': "עינו את המקור החשוב בהיסטוריה"

מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' מגיב להרשעתו בריגול של החייל האמריקני בראדלי מאנינג, שאותו הוא מגדיר "המקור העיתונאי החשוב ביותר שהעולם הכיר". ממקלטו בשגרירות אקוודור בלונדון, טוען אסאנג' ש"מאנינג הוחזק עירום בכלוב מבודד" - כדי להוציא ממנו הודאה באשמה. היום יחל הדיון בגזר הדין

ג'וליאן אסאנג' מתקיף (AP)

מייסד אתר ההדלפות וויקיליקס ג'וליאן אסאנג', שקיבל לידיו את מאות אלפי המסמכים שחשף טוראי בראדלי מאנינג, מאשים את נשיא ארה"ב ברק אובמה ב"קיצוניות בביטחון הלאומי", אחרי ששופט צבאי הרשיע את מאנינג בהדלפה הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב. היום יחלו הדיונים על גזר הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אסאנג' אמר שהחייל האמריקני מאנינג הוא "המקור העיתונאי החשוב ביותר שהעולם הכיר", וטען שהמשפט לא היה הוגן. מייסד ויקיליקס, שהקליט ראיון משגרירות אקוודור בלונדון - שם הוא עדיין מתחמק ממעצר -  קרא לשנות את ההחלטה של בית המשפט. לדברי אסאנג', "מאנינג הוחזק בכלוב, עירום ומבודד" כדי לשבור אותו - צעד שגונה רשמית על ידי האו"ם.

בראדלי מאנינג "המקור החשוב בעולם" (AP)

"זו דוגמה מסוכנת ותקדים לקיצוניות של הביטחון הלאומי האמריקני", אמר אסאנג'. "זה היה פסק דין קצר שאנו לא צריכים לסבול, חייבים לשנות אותו". מאנינג נמצא אשם בחמישה סעיפי אישום בריגול מתוך 14 והוא עשוי להישלח לכלא ל-136 שנים. עם זאת, הזיכוי שלו מעבירה של מסירת מידע לאויב מונע את האפשרות שהוא יקבל גזר דין מוות, כפי שאסאנג' ורבים בארגוני זכויות האדם חששו.

ההרשעה של מאנינג מגיעה על רקע חשיפתה של פרשת הדלפות ענקית נוספת הקשורה לגופי הביטחון האמריקנים. בשבועות האחרונים אדוארד סנואודן, שהועסק בחברה קבלנית שסיפקה שירותים ל-CIA בעבר, חי בשדה התעופה של מוסקבה אחרי שחשף בתקשורת כי הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב ביצעה מעקבים אחרי חשבונות מייל ושיחות של מיליוני אזרחים אמריקנים ושל דיפלומטים זרים.