עסקת נפט ענקית בין אירן לסוריה

בעסקת נפט ענקית שנחתמה בין טהרן לדמשק, תעביר אירן נפט ביהקף של 3.6 מיליארד דולרים לסורים. את התשלום עבור העסקה, תקבל אירן באמצעות השקעות בשוק הפנימי הסורי. מאז מלחמת האזרחים סוריה לא מסוגלת לייצר נפט בעצמה ולכן נאלצת לייבא אותו ממקורות זרים. העסקה צפויה לסייע לחיזוק משטרו של אסד

אסד. יזכה לתזרים כספים משמעותי (רויטרס)

אירן הסכימה לספק לדמשק נפט בהיקף של 3.6 מיליארד דולרים בתמורה להשקעות בסוריה, כך לפי דיווח של סוכנות הידיעות הסורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההסכם בין השתיים נחתם שלשום (ב') בטהרן בפגישה משותפת לבנקים המרכזיים של אירן וסוריה. העסקה קובעת שהתשלום לאירן יתבצע באמצעות השקעות אירניות במגוון תחומים בשטחי סוריה.

לעת עתה לא ברור באילו השקעות מדובר. אך מהלך זה עשוי להועיל לשתי הכלכלות שנפגעו מאוד בתקופה האחרונה. אירן נפגעה בשל העיצומים שהוטלו עלייה על ידי מדינות המערב, בעוד שהכלכלה הסורית נפגעה ממלחמת האזרחים העקובה מדם אשר נמשכת כבר למעלה משנתיים.

כיום אירן היא הממן האזורי הגדול ביותר של נשיא סוריה בשאר אל אסד. יצור הנפט בסוריה ירד משמעותית מאז תחילת מלחמת האזרחים, אשר לפי דיווח של האו"ם הובילה למותם של למעלה מ-100 אלף בני אדם.

בעבר סוריה תפקדה כמדינה מייצאת נפט בהיקפים מצומצמים, אך כיום היא נאלצת לייבא נפט על מנת להמשיך לקיים את התעשייה הפנימית. זאת בשל המלחמה המונעת ממנה להפיק נפט ביעילות.

העסקה החדשה שנחתמה צפויה לחזק את משטרו של אסד, זאת משום שהשגת הפנט תאפשר להכניס כספים רבים ולהבריא את התעשייה הסורית. זאת לצד הזרמת כסף אירני בדמות השקעות בכלכלה הסורית. משטרו של אסד הוא השולט בכלכלה הסורית ועל כן, הרווחים מהעסקה יגיעו לכוחותיו וככל הנראה לא יובילו בתנאי המחיה של הציבור במדינה אלא יתדלקו את מרכבות המלחמה של אסד נגד צבא המורדים.