דוח אמריקני: "אירן מעשירה אורניום בעזרת לייזר"

המכון האמריקני לביטחון ומידע קובע, כי למרות הכחשותיה אירן ממשיכה להעשיר אורניום באמצעות טכנולוגיות לייזר מתקדמות. בדוח נטען, כי טהרן מנסה לטשטש את העדויות לפיתוח הטכנולוגי ומרחיבה מתקן מיוחד להעשרה בלייזר. העשרת האורניום בצנטריפוגות נמשכת במקביל למסלול החשאי

עדויות להרחבת הבנייה במתקן (http://isis-online.org)

האם אירן מעשירה אורניום בעזרת קרני לייזר? דוח חדש של המכון האמריקני לביטחון ולמדע (ISIS) טוען כי אירן ממשיכה בהעשרה - למרות שהצהירה כבר בשנת 2003 כי התכנית להעשרה בקרני לייזר הופסקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדוח, מסלול ההעשרה החשאי נעשה במקביל להעשרת האורניום בצנטריפוגות, בה מודה איראן. לטענת המכון שפרסם את הדברים, החשש להעשרה בלייזר מתבסס בעיקרו על המשך פיתוח טכנולוגיית הלייזר, וכן על דבריו של מחמוד אחמדינג'אד, שהצהיר בשנת 2010 כי לאירן יש יכולת טכנולוגית להעשיר אורניום בדרך זו. 

הדוח ממליץ על הרחבת הסנקציות (http://isis-online.org)
כמו כן, מציג הדוח סימנים להרחבת הבנייה במתקן בו נערכה בעבר העשרת האורניום בשיטה זו - שתועדה על ידי לוויינים. מדובר במתקן בשם "לקשר עבד", שנחשף ב-2003. המתקן נבדק על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שקבעה כי השימוש בלייזר הוא למטרות אזרחיות בלבד. אירן מיהרה אז להכריז כי אין בכוונתה להעשיר אורניום בלייזר.

במכון האמריקני מציינים כי יש לבדוק ברצינות את ההעשרה בשיטה זו, וקוראים שלא להסתמך על הצהרותיה של אירן בנושא. החוקרים מוסיפים, כי אירן מנסה להסתיר את הקשר בין המתקן "לקשר עבד" לבין ארגונים שעוסקים בטכנולוגיית לייזר, על מנת לחמוק מסנקציות.  הדוח ממליץ על החרפת הסנקציות כל עוד אירן אינה מספקת תשובות בנושא, ומציעה לאתר ולסכל כל העברה של טכנולוגיה או ציוד לייזר לאירן.