האם סוכן חשאי ירה בנשיא קנדי בטעות?

מפיקי סרט חדש בשם "JFK: The Smoking Gun", טוענים כי סוכן חשאי אמריקני ירה בנשיא ארה"ב ג'ון קנדי. "זו הייתה תאונה טרגית שנעשתה בלהט הרגע". על פי התחקיר שערכו, הממשל ואחיו של הנשיא פעלו להסתיר את הפרט במשך 50 שנה

הנשיא ג'ון פ' קנדי (רויטרס)

סרט דוקומנטרי חדש טוען שסוכן השירות החשאי האמריקני היה למעשה האיש השני שירה, בטעות, בנשיא ארה"ב ג'ון קנדי. אנשי ערוץ Reelz האמריקני, ערוץ שמייצר גם סרטים דוקומנטרים, מפרסמים עכשיו בלוס אנג'לס את כוונתם להקרין בסתיו הקרוב את הסרט "JFK: The Smoking Gun".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרט נטען שג'ורג' היקיי, סוכן חשאי שנסע ברכב שמאחורי קנדי, ירה בטעות בנשיא ב-22 בנובמבר 1963. לסרט התראיין גם בלש לשעבר בשם קולין מקלרן שחקר את הרצח במשך ארבע שנים. הוא אומר שאין לו ספק כי הייקי, שמת בעצמו לפני כשנתיים, הוא המקור למסתורין סביב הירייה המוזרה.

הטענה על ירי של סוכן חשאי פורסמה כבר בעבר על ידי הווארד דוניו, שחקר את הרצח שזעזע את ארה"ב במשך 20 שנה, ויוצרי הסרט הציגו את ספרו של דוניו Mortal Error: The Shot That Killed JFK כחלק מהתחקיר לסרט.

בסרט מקלרן טוען שהייקי ועוד מספר סוכנים חשאיים חגגו והשתכרו בערב שלפני ההתנקשות בדלאס, ושאיש הביון לא היה כשיר לתפעל את הנשק שבו השתמש באותו הבוקר.

האחים ג'ון ורוברט קנדי (AP)

התכוון להשיב אש לעבר אוסוולד

"זו הייתה הפעם הראשונה שהוא נסע ברכב העוקב והפעם הראשונה בה החזיק בסוג הנשק שבו השתמש בירי", אמר מקלארן. על פי הסרט, הייקי שלף את הנשק כששמע את הירייה הראשונה (זו של לי הארווי אוסוולד), הוא התכוון להשיב ירי ואז הרכב שבו נסע עצר בפתאומיות, הייקי פלט ירייה - והפך לכאורה לאיש השני שירה בנשיא.

מקלארן טוען שהנשק של הייקי נטען בכדורים מיוחדים, שונים מאלו שבהם עשה שימוש לי אוסוולד - האיש שעל פי וועדת החקירה שחקרה את הרצח, פעל לבדו בחיסולו של קנדי. אוסוולד נרצח עוד לפני שעמד למשפט, אבל המקרה ממשיך לעמוד בסימן שאלה ולהעלות תיאוריות כאלה ואחרות.

"אנו לא אומרים שזו הייתה קנוניה בינלאומית", אמר המפיקים. "זו פשוט הייתה תאונה טרגית שנעשתה בלהט הרגע". הממשל, על פי המפיקים, כולל אחיו של הנשיא, רוברט קנדי, פעלו כדי להסתיר במשך 50 שנה את מעורבות השירות החשאי ואת זהותו של הייקי.