כיפת הקרח בקוטב הצפוני הפכה לאגם

פעילים למען הסביבה מציגים תמונות שמראות את כיפת הקוטב הצפוני, שהייתה קפואה עד השנים האחרונות, במצב נוזלי. בגלל עליה של מעלה אחת עד שלוש בטמפרטורות הכיפה הפשירה וההשפעה על בעלי החיים והקרקע יכולה להיות משמעותית

הוויכוח סביב ההתחממות הגלובלית מלווה אותנו כבר שנים, ובמרכזו שאלות חשובות כמו האם העולם באמת מתחמם? האם זו אשמתו של האדם? מה צריך לעשות כדי למנוע הידרדרות? בכל פעם שעומדת להתכנס וועידה עולמית בנושא שינויי האקלים, הוויכוח צץ מחדש. עכשיו, אחד הסרטים שיציג את השינויים על פני כדור הארץ עולה לרשת ועושה גלים - תרתי משמע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גוף שקורא לעצמו "התצפית הסביבתית בקוטב הצפוני" מפרסם תמונות של הכיפה הצפונית של העולם, שהייתה קפואה במשך שנים ועכשיו הפכה לאגם. אנשי התצפית הציבו מצלמה בקוטב בשנת 2000, שמחוברת למחשבים וממומנת על ידי האגודה הלאומית האמריקנית למדעים. מטרת התיעוד היא לעקוב אחרי השינויים בים הארקטי.

על פי המדענים שעוקבים אחרי התמונות , מאז ה-13 ביולי הטמפרטורות עלו במעלה עד שלוש בקצה העולם הצפוני מעבר לממוצע והכיפה הצפונית הפכה לאגם, שבתחתית שלו יש קרח. האגם הולך ומעמיק בכל יום.

בתעשיית הנפט מאושרים

המדענים שבודקים את התנאים שהתפתחו בשנים האחרונות טוענים שבמהלך חודשי החורף האגם הזה קופא ובקיץ הוא מתעורר לחיים. כעת נבדק האם אפשר, בגלל היעלמות הקרחונים לפתוח נתיבי שיט חדשים או חיפושי גז ונפט.

עבור תושבי הקוטב, בעלי חיים כמו הדובים הלבנים המוכרים, שועלים ועוד, הסביבה שעבורם הייתה טבעית במשך שנים - הולכת ונעלמת.

כיפת הקרח במצבה הקפוא יוצרת, בין השאר, איזון באטמוספירה, אבל מציינת גם נקודת בחינה לבעיית ההתחממות הגלובלית. רבים בעולם חוששים שעכשיו, האוקיינוסים יעלו וישנו את התנאים בקוטב - ובעולם כולו.