ארה"ב לרוסיה: "סנואודן לא יעמוד בפני עונש מוות ולא יעונה"

נציגי סוכנויות הביון של רוסיה וארה"ב דנו היום במעמדו של המדליף האמריקני אדוארד סנואודן, המצוי מזה כחודש בשטח נמל התעופה של מוסקבה. במהלכן התברר שהתובע הראשי בארה"ב שיגר מכתב לרוסיה בו הובטח כי סנואודן לא יועמד בפני עונש מוות או יעונה, וכי יזכה להגנה המשפטית הראויה - זאת במידה ויוסגר לארה"ב

סנואודן. פתרון למצבו בקרוב? (AP)

סנואודן לא יועמד בפני עונש מוות - ולא יעונה: לאחר יום של דיונים בנוגע למעמדו של המדליף האמריקני בין נציגי סוכנויות הביון של רוסיה וארה"ב, הבהירה האחרונה לנציגים הרוסים כי במידה ויוסגר לארה"ב - סנואודן לא צפוי לעמוד בפני עונש מוות או לעבור עינויים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב ששיגר התובע הכללי של ארה"ב לנציגי הממשל הרוסי כבר לפני שלושה ימים ושתוכנו נחשף היום, נכתב כי על סנואודן לא צפוי להיגזר העונש החמור מכולם - עונש מוות, וכי הוא לא צפוי לעבור עינויים בחקירותיו, זאת במידה ויוסגר בסופו של דבר לרשויות האמריקניות.

"סנואודן יוכל ליהנות מהגנה משפטית כפי שזוכה לה כל מי שעומד לדין בארה"ב", כתב התובע הכללי במכתבו, בו ביקש התובע הכללי להפריך טענות שונות שעלו, לפיהן סנואודן צפוי לעבור עינויים במידה ויוסגר לארה"ב.

דוברו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הבהיר היום כי הקרמלין אינו מעורב בשיחות וכי רוסיה לא תאפשר פגיעה ביחסיה עם ארה"ב על רקע הפרשה. "אנו נחושים שלא לאפשר למחלוקת עם ארה"ב לפגוע בקשרים של מוסקבה עם וושינגטון", מסר דוברו של פוטין. "פוטין נחוש שלא לאפשר פגיעה שכזו לא משנה איך תתפתח פרשת המדליף", הבהיר.

סנואודן תקוע בשדה התעופה במוסקבה מזה כחודש

סנואודן (30), שנמצא במוסקבה מאז התפוצצה פרשת ההדלפות בה היה מעורב, מבקש מקלט מדיני זמני ברוסיה. בהמשך, מתכנן המדליף האמריקני להיענות לבקשות המקלט שאושרו עבורו במדינות דרום אמריקה - ולעבור לאחת מהן. זאת במידה ותוכניותיו אלו אכן יוכלו לצאת אל הפועל.

וושינגטון מאשימה את סנואודן בריגול, לאחר שעמד מאחורי חשיפת פרשת המעקבים של הממשל האמריקני אחרי אזרחי ארה"ב. הוא מואשם שגנב רכוש ממשלתי ומסר מידע סודי.