דיווח: אירן מעוניינת בשיחות ישירות עם ארה"ב על תכניתה הגרעינית

גורמים מערביים חשפו בשיחה עם העיתון "ניו יורק טיימס" כי ראש ממשלת עירק הודיע החודש לממשל האמריקני כי אירן מעוניינת בשיחות ישירות עם ארה"ב על תכניתה הגרעינית. במחלקת המדינה סירבו להגיב ומסרו כי "הם תמיד היו פתוחים לשיחות כאלה"

רוחאני ואובמה. ייפגשו בקרוב? (AP)

ראש ממשלת עיראק נורי אל מליכי הודיע החודש לממשל האמריקני כי אירן מעוניינת בשיחות ישירות עם ארצות הברית על תכנית הגרעין שלה - כך אמרו פקידים מערביים לעיתון "ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפגישה שהתקיימה בתחילת יולי עם השגריר האמריקני בבגדד, מליכי העביר את המסר מבכירים אירנים וטען כי חסן רוחאני, הנשיא הנכנס של אירן, יהיה רציני לגבי כל דיון עם ארצות הברית.

למרות שמליכי הצביע על כך שהוא היה במגע עם מקורביו של המנהיג העליון של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, הוא לא אמר עם מי היה בקשר בדיוק. פקידים מערביים לא ידעו לומר האם אירן תכננה להשתמש בעירק כמתווכת או שמא מדובר ביוזמה של הממשל העירקי.

ארה"ב: פתוחים לשיחות ישירות עם אירן

פקידי מחלקת המדינה סירבו להגיב על המהלך ולא חשפו אילו צעדים ארצות הברית תנקוט בעקבות ההצעה לכאורה. הם ציינו כי "מאז תחילת כהונתו של הנשיא אובמה אנו פתוחים לשיחות ישירות עם אירן".

"עירק היא שותפה של ארצות הברית, ואנחנו נמצאים בשיחות עם גורמים עירקיים על מגוון רחב של נושאים בעלי עניין משותף, כולל אירן" אמר פטריק וונטרל, דובר מחלקת המדינה. "כפי שאמרנו שוב ושוב, אנחנו פתוחים לשיחות ישירות עם אירן כדי לפתור את הדאגות של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכניתה הגרעינית".

גארי סאמור, שכיהן במועצה לביטחון לאומי בזמן כהונתו של אובמה, אמר לעיתון כי אכן אפשרי שאירן תשתמש בעירק כדי לשלוח מסרים כאלה לארה"ב בסוגיית הגרעין. "האירנים נותנים אמון בראש ממשלת עירק מליכי", ציין סאומר, שעובד היום כמנהל מרכז בלפר למדע וליחסים בינלאומיים באוניברסיטת הרווארד. "מנקודת מבטו של מליכי, זה ישרת לו מספר מטרות. הוא בהחלט לא רוצה להיות במרכזם של יחסים עוינים בין ארה"ב לאירן".