פורטוגל: אזרחות אירופית לצאצאי מגורשים

לאחר שבספרד אומץ חוק דומה, תיקון לחוק הפורטוגלי קובע כי יהודים שיוכיחו כי מוצאם מאזרחים שגורשו בעבר יקבלו אזרחות ודרכון. על פי הערכות בקהילה היהודית במדינה, תהליך קבלת האזרחות ייארך כארבעה חודשים ולא יצריך הגעה למדינה

הפרלמנט הפורטוגלי (רויטרס)

דרכון אירופי - גם לצאצאי יהודים פורטוגלים: על פי תיקון לחוק האזרחות שאושר במדינה, יהודים שיוכיחו כי הם צאצאים של יהודים-ספרדים שסבלו מרדיפה לפני כ-500 שנים וגורשו, יקבלו אזרחות ודרכון פורטוגלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

לאחר שבספרד אומץ חוק דומה בשנה שעברה, הלכה פורטוגל בעקבותיה. זכויות אזרחיות יחולו על מי שהקהילה היהודית ומוסדות הממשלה יקבעו כי יש לו קשר לקהילה היהודית-ספרדית דרך שמות משפחה, שפה וקשר דם ישיר. המועמדים לקבלת האזרחות יישאלו בנוסף האם יש להם עבר פלילי.

הפרלמנט הפורטוגלי אימץ את התיקון לחוק כבר בחודש יולי 2013, ומאז הממשלה פועלת להגדרת התקנות והפרטים כדי לקבוע את הנהלים לקבלת האזרחות. בקהילה היהודית אמרו כי הם מצפים שהתהליך יארך כארבעה חודשים, וכי המועמדים לא יצטרכו להגיע למדינה כדי להשלימו.

הקהילה היהודית של העיר הפורטוגלית אופורטו החלה בחודש שעבר לטפל ביישום הענקת האזרחות הפורטוגלית לאנשים הטוענים כי הם צאצאים של יהודים-ספרדים.

לאחר גירוש ספרד במאה ה-15 כ-80 אלף יהודים חצו את הגבול לפורטוגל, שם הטיל עליהם המלך מס בעבור המקלט ובעבור ההבטחה לספק להם ספינות בהן יוכלו להימלט למדינות אחרות, הבטחה ממנה נסוג מאוחר יותר.