דיווח: פוטין בדרך לאירן

כלי התקשורת ברוסיה ואירן מדווחים שהנשיא וולדימיר פוטין מתכנן להגיע לטהראן באמצע אוגוסט, ימים אחרי שהנשיא החדש - חאן רוחאני , יתחיל לכהן בתפקידו. על פי הדיווחים, פוטין צפוי לשוחח עם עמיתיו על חידוש השיחות בנושא תכנית הגרעין האירנית ואספקת הטילים נגד מטוסים, ה S300

וולאדימיר פוטין וחסאן רוחאני (AP)

נשיא רוסיה וולדימיר פוטין צפוי לבקר בטהרן במהלך חודש אוגוסט כדי לחדש את השיחות בנושא תכנית הגרעין האירנית השנויה במחלוקת, כך מדווחת התקשורת ברוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, פוטין צפוי להגיע לבירה האירנית באמצע חודש אוגוסט, ימים אחרי שהנשיא האירני הנבחר חסן רוחאני יתחיל את תפקידו באופן רשמי, ב-3 באוגוסט. על פי העיתון קומרסנט שמצטט מקור בקרמלין, הנשיא הרוסי ייפגש עם הנשיא ועם שר החוץ האירני.

על פי הידיעה שמתפרסמת במוסקבה ובטהרן, בקהילה הבינלאומית מקווים שהביקור יאפשר התחלה חדשה לשיחות עם אירן שהגיעו למבוי סתום. במידה והדיווח הנכון , זה יהיה הביקור הראשון של הנשיא הרוסי באירן מאז פסגה שנערכה במדינה ב2007. אך בשיחה פוטין עשוי גם להציע מימוש של עסקת אספקת נשק נגד מטוסים

ייתכן שידונו גם על טילי ה-S300

בקהילה הבינלאומית מקווים שהמנהיג החדש באירן חסן רוחאני, שהציג קו מתון יחסית לקודמו יהיה מוכן לגלות יותר נכונות לעצור את תכנית הגרעין שעל פי הטענות נועדה לייצר נשק גרעיני. סוכנות הידיעות רויטרס טוענת שאחרי כניסתו של רוחאני לתפקיד, השיחות של אירן עם ששת המעצמות צפויות להתחדש, עם זאת, הסוכנות מזכירה שההחלטה על המשך או בלימת תכנית הגרעין נתונה בידי המנהיג העליון של אירן שמוגדר כמנהיג הרוחני - האייטולה עלי חמנאי.

השיחות האחרונות בין אירן לששת המעצמות (ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה) נערכו בחודש אפריל האחרון בקזחסטאן, אבל הגיעו למבוי סתום. מוסקבה הציעה כבר נוסחת פשרה שעל פיה טהראן תוכל להעשיר אורניום ברמה מוגבלת על פי דרישות הקהילה הבינלאומית ותחת פיקוח סבא"א.

התקשורת הרוסית מצטטת גם מקור במשרד ההגנה הרוסי שאומר שפוטין עשוי גם לדון עם עמיתיו האירנים על אספקת 2500 טילים נגד מטוסים - טילי s300 - עסקה שהוקפאה לדרישת המערב ב2010 .