האם האיחוד האירופי יכיר בחיזבאללה כארגון טרור?

לאחר קריאתה של בריטניה להכיר בארגון החיזבאללה כארגון טרור בעקבות הפיגוע שביצע בבולגריה אשתקד שהביא למותם של 5 ישראלים, שוקלים עתה באיחוד האירופי להכניס את הזרוע הצבאית של הארגון לרשימת ארגוני הטרור. על פי דיפלומטים אירופים, ההצעה צפויה לעבור כבר בימים הקרובים

יש לו סיבה לדאגה. נסראללה (AP)

האיחוד האירופי עשוי להכריז על הזרוע המדינית של ארגון החיזבאללה כארגון טרור, ובו בזמן להמשיך בשיחות עם הזרוע המדינית של הארגון - כך דיווחו דיפלומטים אירופים לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדינות האיחוד האירופי לא הצליחו להכריע עד כה בנושא הכנסת הזרוע הצבאית של ארגון החיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, הצעה שהועלתה בחודש מאי על ידי בריטניה בטענה כי הארגון עומד מאחורי פיגוע האוטובוס בבולגריה בשנה שעברה שהביא למותם של 5 ישראלים.

מספר מדינות אירופיות התנגדו עד כה להצעה, בטענה כי הצעד עלול לגרום לחוסר יציבות בלבנון, כיוון שבכירים מהארגון נמצאים בשורות הממשלה הלבנונית, וגם מכיוון שלטענתם "אין די הוכחות לכך שארגון החיזבאללה עומד מאחורי הפיגוע בבורגס".

אם כי הדיונים בנושא אמורים להתחיל בימים הקרובים, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון כבר הציעה פשרה, לפיה האיחוד האירופי ימשיך לנהל שיחות עם כלל הגורמים בלבנון, כולל עם ארגון החיזבאללה, אך לא עם הזרוע הצבאית של הארגון.

"הצעת הפשרה מבהירה כי האיחוד האירופי רואה בחומרה פעולות טרור על אדמת מדינות אירופה", אמר דיפלומט אירופי. ההצעה של בריטניה שמטרתה להכניס את ארגון החיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור הפכה לקריטית יותר, זאת בעקבות ההתערבות ההולכת וגוברת של לוחמי הארגון במלחמת האזרחים בסוריה.

דיפלומטים אירופים: "מדינות רבות כבר תומכות בהחלטה"

הדיפלומטים טענו כי "רבים מ-28 מדינות האיחוד כבר תומכות בהצעתה של בריטניה, כולל מדינות גדולות ומשמעותיות כמו צרפת וגרמניה".
עם זאת, חיזבאללה ממשיך להכחיש מעורבות בפיגוע בבורגס, והכנסת הארגון לרשימת ארגוני הטרור של האיוחד האירופי יהיה שינוי מדיניות משמעותי, שעד כה נמנע מלעשות זאת, למרות לחץ גדול שהגיע מכיוון ארצות הברית וישראל.

שגרירים באיחוד האירופי צפויים לדון כבר היום (ה') בנושא, זאת לפני פגישה שאמורה להתקיים בין שרי החוץ של האיחוד ביום שני. עם זאת, דובר שרת החוץ אשטון הודיע כי טרם התקבלה החלטה בנושא.