תיקון עוול היסטורי: חוק שבות בפורטוגל

לפי החוק שעבר לאחרונה בפורטוגל, צאצאים של מגורשי ספרד יוכלו לשוב למדינה ולקבל אזרחות. היוזמה, שבאה לתקן את העוול ההיסטורי של הגירוש בתקופת האינקוויזציה, הופכת את פורטוגל למדינה השנייה אחרי ישראל שיש בה חוק שבות

היהודים שגורשו יכולים לשוב. אילוסטרציה (רויטרס)

החלטה היסטורית: פורטוגל אישרה חוק המתיר לצאצאיהם של יהודים שגורשו מספרד לשוב למדינה ולקבל אזרחות. על פי פרסומים באתרים יהודים ברחבי העולם, בכך הפכה פורטוגל למדינה השנייה אחרי ישראל, שיש בה חוק שבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד לשנת 2009 הפוליטיקאי הפורטוגלי הימני חוסה ריבריו-קסטרו לא התעניין במיוחד בגירוש היהודים מארצו במאה ה-16. הדבר השתנה כשקסטרו פתח חשבון פייסבוק. ברשת החברתית הוא יצר קשר עם מספר יהודים יוצאי ספרד, צאצאיהם של אחת מהקהילות היהודיות החזקות והגדולות שרובם הוגלו ב-1536 בתקופת האינקוויזיציה בפורטוגל.

בסופו של דבר המפגשים האלה הולידו התחייבות לתיקון עוול היסטורי. עבור הפוליטיקאי הפורטוגלי תיקון אי-הצדק התבטא בהובלה של הצעת חוק להפיכתם לאזרחים של צאצאיהם של אותם יהודים שגורשו.

ההצעה עברה פה אחד בפרלמנט במדינה באפריל ואושרה סופית בשבוע האחרון, כשהיא הופכת את פורטוגל למדינה היחידה מלבד ישראל עם חוק להשבת יהודים. היוזמה של פורטוגל מתרחשת בעוד מדינות מסביב לאירופה ממשיכות להשקיע מיליונים בפיתוח אתרי מורשת יהודיים. לדבריהם, מאמצים אלו מקורם בהכרה מאוחרת בהיסטוריה היהודית.