הלם בעולם האתלטיקה: ממריצים אסורים התגלו בדמם של שלושה אצנים אולימפיים

אסאפה פאוול ושרון סימפסון מג'מייקה וטייסון גיי האמריני – מגדולי האצנים בעולם – הודיעו כי בבדיקות שנערכו להם נמצאו בדמם ממריצים אסורים. כל השלושה, שזכו בעבר במדליות אולימפיות, טוענים כי נטלו את החומר האסור שלא ביודעין. "אקבל כל עונש שיטילו עלי כמו גבר", אמר גיי

"אקבל כל עונש כמו גבר". טייסון גיי (רויטרס)

טלטלה בעולם הריצה המקצועני: שלושה מגדולי האצנים בעולם, שזכו במדליות אולימפיות ובתחרויות רבות, הודיעו היום כי בדיקות סמים שנערכו להם לאחרונה נמצאו חיוביות וכי לא ייקחו חלק באליפות העולם באתלטיקה שתתקיים בחודש הבא במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הערב הודיע האצן האמריקני טייסון גיי, שהיה אלוף העולם בריצות למרחק 100 ו-200 מטרים, כי חומר בלתי חוקי נמצא בדמו במהלך בדיקה שנערכה לו בחודש מאי האחרון. גיי, שזכה במדליית כסף באולימפיאדת לונדון במסגרת מרוץ השליחים וקבע את תוצאת העולם במאה מטרים (9.75 שניות), סירב לומר איזה חומר נמצא בגופו.

"נתתי את מבטחי במישהו והוא אכזב אותי", אמר היום גיי והדגיש כי מעולם לא נטל ביודעין חומר אסור. "עשיתי טעות. אני מקווה שאוכל לשוב ולהתחרות באחד הימים, אבל אקבל כל עונש שיטילו עלי כמו גבר".

"אינני רמאי ומעולם לא הייתי"

"אינני רמאי ומעולם לא הייתי". אסאפה פאוו (רויטרס)
זמן קצר לאחר הפרסום על גיי, נודע כי במהלך בדיקות שנערכו לאתלטים מנבחרת ג'מייקה בחודש שעבר, נמצאו שרידי ממריצים לא חוקיים בדמם של לא פחות מחמישה מהם - כולל שני אצנים אולימפיים: אסאפה פאוול ושרון סימפסון.

פאוול, שהחזיק בשיא העולם לריצת 100 מטרים במשך שלוש שנים וזכה במדליית זהב במרוץ השליחים למאה מטרים באולימפיאדת בייג'ין ב-2008, סיפר כי בדמו נמצא החומר אוקסילופרין.

"אני אומר לבני משפחתי, לחבריי ובעיקר למעריציי ברחבי העולם - מעולם לא לקחתי בכוונה שום תוסף או חומר אסור", אמר פאוול. "אינני רמאי ומעולם לא הייתי. התוצאות הותירו אותי הרוס לחלוטין במובנים רבים. מבחינה מקצועית, הממצא שולל כל אפשרות שאקח חלק בנבחרת ג'מייקה באליפות העולם במוסקבה".

"אלה זמנים קשים מאוד עבורי"

"זמנים קשים מאוד עבורי". שרון סימפסון (רויטרס)
"אני רוצה להדגיש שבמהלך כל הקריירה שלי כאתלט, מעולם לא ניסיתי לשפר את הביצועים שלי בעזרת שום חומר", הוסיף  פאוול. "זה לא חלק ממי שאני או ממה שאני מאמין בו".

המכה של נבחרת האתלטיקה של ג'מייקה נמשכה כשאותו החומר האסור נמצא גם אצל האצנית שרון סימפסון, שזכתה במדליית כסף באולימפיאדת בייגי'ן בריצת למרחק 100 מטרים ובמדליית כסף באולימפיאדת לונדון במרוץ שליחים למאה מטרים.

גם במקרה של סימפסון, מדובר בבדיקה שנערכה במהלך אליפות ג'מייקה באתלטיקה בחודש שעבר. "אלה זמנים קשים מאוד עבורי", אמרה בתגובה האצנית בת ה-30. "כאתלטית אני יודעת שאני אחראית לכל חומר שנכנס לתוך גופי". גם סימפסון ציינה כי לא נטלה את החומר ביודעין.