זיכוי במשפט הרצח שהסעיר את ארה"ב

חבר מושבעים זיכה מתנדב במשמר האזרחי שירה למוות בנער אפרו-אמריקני לא חמוש בשם טרייוון מרטין. מותו של הנער עורר סערה גדולה והאשמות בגין פעולה ממניעים גזעניים, בעוד היורה טען כי פעל מתוך הגנה עצמית. עשרות אנשים מחו על החלטת בית המשפט. אם המתנדב היה מורשע, הוא היה עשוי לרצות 30 שנות מאסר

המשפט שהסעיר את ארה"ב בשנה האחרונה הגיע לסיומו: חבר המושבעים זיכה את השוטר ג'ורג' צימרמן מאשמת רצח הנער האפרו-אמריקני טרייוון מרטין בעיר סנפורד שבפלורידה לפני כשנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש פברואר 2012 ירה ג'ורג' צימרמן, מתנדב במשמר האזרחי, בטרייוון מרטין בן ה-17, שלא היה חמוש. צימרמן טען שפעל מתוך הגנה עצמית ומתוך חשש שמרטין יפעל בצורה אלימה או פושעת. מרטין לבש באותה עת קפוצ'ון אשר כיסה את רוב ראשו, ומותו עורר דיון בנושא החשש הסטריאוטיפי מאלימותם של גברים אפרו-אמריקנים.

"הגנתי על עצמי", צימרמן בבית המשפט (AP)

"היום, הצדק איכזב את טריוון מרטין ומשפחתו", אמרה בתגובה להחלטה רוסלין ברוק, יו"ר ההתאחדות הלאומית לאנשים בעלי צבע. ברוק קראה לחקירה מצד משרד המשפטים, והוסיפה: "התיק גרם להחייאתה של התנועה, שמטרתה להפסיק את התיוג הגזעני בארה"ב". עשרות מפגינים מחו מחוץ לבית המשפט במחאה על ההחלטה. אביו של טרייוון מרטין, טרייסי מרטין, כתב בחשבון הטוויטר שלו "למרות שאני שבור לב, האמונה שלי לא תתערער. אני תמיד אוהב את התינוק שלי טריי".

אחיו של צימרמן: גאה להיות אמריקני

מרק או'מארה, מצוות ההגנה של צימרמן, בירך על ההחלטה: "אנחנו באקסטזה מהתוצאות. צימרמן מעולם לא היה אשם בדבר מלבד הגנה על עצמו". אחיו של צימרמן, רוברט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "כל המשפחה חשה הקלה. היום אני גאה להיות אמריקני. אלוהים, בירך את ארה"ב . תודה לכולכם על תפילותיכם!"

לא היה חמוש, טרייוון מרטין (AP)

חבר מושבעים של שש נשים דן במשך יומיים, עד להחלטת הזיכוי. אם צימרמן היה מורשע, ייתכן שהיה מרצה עונש מאסר של 30 שנה ואולי אף מאסר עולם. המשפט זכה לכותרות רבות, ואף הוגדר "משפט המאה" בשל ההשלכות האתניות והגזעיות שהוא טומן בחובו. בימים האחרונים שררו בארה"ב הערכות כי הקהילה האפרו-אמריקנית תמחה אם צימרמן יזוכה.