משבר דיפלומטי: דרום אמריקה משיבה את שגריריה מאירופה

מנהיגי ברזיל, ארגנטינה, ונצואלה ואורוגוואי הודיעו כי הם משיבים את נציגיהם הדיפלומטים בארבע ממדינות אירופה, בעקבות יירוט מטוסו של נשיא בוליביה בשבוע שעבר. המטוס שהמריא מרוסיה נאלץ לנחות באוסטריה לאחר שעלה חשש כי הוא מוביל גם את המדליף האמריקני סנואודן

ראשי מדינות דרום אמריקה בוועידה באורוגוו (AP)

החשש מפני תקרית דיפלומטית הופך למציאות: קצת יותר משבוע לאחר שנאסר על מטוסו של נשיא בוליביה לטוס בשמי אירופה מחשש כי הוא מסייע למדליף סנואודן להימלט, אתמול (ו') הכריזו ארבע מדינות בדרום אמריקה החליטו על השבת נציגיהם מאירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברזיל, ארגנטינה, ונצואלה ואורוגוואי הודיעו בוועידת ראשי מדינות הגוש המסחרי של דרום אמריקה, שהתקיימה במונטבידאו כי הם מוציאים את שליחיהם בצרפת, ספרד, פורטוגל ואיטליה. המנהיגים הדרום אמריקאיים טענו כי מדינות אירופה הפרו את החוק הבינלאומי כשהסיטו את מטוסו של נשיא בוליביה ממסלולו.

"אנחנו נוקטים במספר צעדים נגד מדינות אירופה שפגעו באחינו איבו מורלס, כדי שיספקו הסברים והתנצלות פומבית", אמר בוועידה נשיא ונצואלה ניקולס מדורו. בשבועות האחרונים טענו מדינות אירופה כי התקרית עם נשיא בוליביה הייתה אי הבנה - הרשויות בצרפת התנצלו וטענו כי קיבלו מידע סותר, בשעה שספרד טענה כי נאמר לה שסנואודן נמצא על מטוסו של הנשיא.

"המצב שנוצר הוא לא שגרתי, עוין, מפר זכויות אדם ומשליך על חופש התנועה והחסינות להם זוכים דיפלומטיים וראשי מדינות", אמר שר החוץ של אורוגוואי לואיס אלמאגרו. "פעולותיהן של הממשלות האירופאיות היו שרירותיות, מפלות וחסרות שחר", הוסיף השר.

במקביל לבקשתו של המדליף האמריקני אדוארד סנואודן לקבל מקלט מדיני מרוסיה, בה הוא שוהה בשבועות האחרונים, מדינות דרום אמריקה הביעו תמיכה בהצעת נשיא ונצואלה להעניק מקלט לאיש ה-CIA לשעבר. בהצהרה רשמית של הוועידה נאמר: "אנחנו מתכחשים לכל פעולה שמטרתה לערער את הסמכות של מדינות להעניק וליישם את זכות המקלט באופן מלא. אנחנו מזדהים ותומכים בממשלות בוליביה, ניקרגואה, וונצואלה, להן הוגשו בקשות לספק מקלט פוליטי עבור מר סנואודן".

סנואודן בפגישה עם פעילי זכויות אדם, אתמו (AP)

סנואודן מקווה לקבל מקלט זמני ברוסיה

אתמול (ו') דיווחו פעילי זכויות אדם שנפגשו עם אדוארד סואודן בנמל התעופה במוסקבה, כי הוא ביקש מקלט מדיני זמני ברוסיה. הפעילים אמרו כי "סנואודן רציני בנוגע לקבלת מקלט ברוסיה", ושבהמשך הוא צפוי להשתקע באחת ממדינות אמריקה הלטינית.

דוברו של נשיא רוסיה פוטין הדגיש כי אם סנואודן מעוניין בקבלת מקלט ברוסיה, עליו להימנע מפגיעה באינטרסים אמריקנים או ביחסים בין ארצות הברית לרוסיה. עם זאת הוסיף הדובר כי עד כה לא ידוע לו על בקשת מקלט רשמית שהגיש סנואודן.

"אנו עדיין צריכים לבדוק את המידע, אבל ככל שידוע לנו - סנואודן מחשיב את עצמו כמגן זכויות אדם וכמקדם אידיאלים דמוקרטיים", אמר הדובר דימיטרי פסקוב. לדברי ניקונוב, חבר הפרלמנט שנכח בפגישה עם סנואודן, למבוקש האמריקני לא תהיה בעיה לעמוד בתנאיה של רוסיה. "הוא אומר שיהיה לו קל לעמוד בדרישות", אמר ניקונוב והוסיף כי סנואודן לא מחשיב את פעולותיו ככאלו שפגעו בארצות הברית. תוך זמן קצר הופצה ברחבי הרשת תמונה של סנואודן מהפגישה בנמל התעופה במוסקבה, כשהוא לובש מקטורן אפור ונראה במצב בריאותי טוב.