סנואודן ביקש מקלט מדיני מרוסיה

מדליף תוכנית הציתותים האמריקנית אדוארד סנואודן, שנמלט מרשויות החוק בארה"ב לפני כחודש להונג קונג ומשם לרוסיה, מבקש מקלט מדיני זמני ממוסקבה. כמה מדינות באמריקה הלטינית כבר החליטו להעניק מקלט לסנואודן, אך בינתיים הוא ככל הנראה מעדיף להישאר במוסקבה

סנואודן בשדה התעופה במוסקבה (AP)

אדוארד סנואודן, הסוכן האמריקני לשעבר שמואשם בארה"ב כי הדליף את פרשת הציתותים של הממשל בוושינגטון, ביקש מקלט זמני ברוסיה - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי פעילי זכויות אדם שנפגשו עמו במוסקבה. "אגיש את הבקשה שלי לרוסיה היום ואני מקווה שהם יקבלו אותה", אמר לפעילים אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההודעה על כוונתו של סנואודן לבקש מקלט מדיני זמני ברוסיה פורסמה בהצהרה מטעם אתר ההדלפות "וויקיליקס". הפעילים שנפגשו עם סנואודן בנמל התעופה, שם הוא מצוי מאז נמלט מהונג קונג ב-23 ביוני, אמרו כי בהמשך צפוי סנואודן להשתקע באחת ממדינות אמריקה הלטינית. "סנואודן רציני בנוגע לקבלת מקלט ברוסיה", אמר ויסלאב ניקונוב, חבר פרלמנט רוסי שנכח בפגישה.

דוברו של נשיא רוסיה פוטין הדגיש כי אם סנואודן מעוניין בקבלת מקלט ברוסיה, עליו להימנע מפגיעה באינטרסים אמריקנים או ביחסים בין ארצות הברית לרוסיה. עם זאת הוסיף הדובר כי עד כה לא ידוע לו על בקשת מקלט רשמית שהגיש סנואודן.

הפגנות למען סנואודן בהונג קונג (AP)

"קמפיין אמריקני לא חוקי"

"אנו עדיין צריכים לבדוק את המידע, אבל ככל שידוע לנו - סנואודן מחשיב את עצמו כמגן זכויות אדם וכמקדם אידיאלים דמוקרטיים", אמר הדובר דימיטרי פסקוב. לדברי ניקונוב, חבר הפרלמנט שנכח בפגישה עם סנואודן, למבוקש האמריקני לא תהיה בעיה לעמוד בתנאיה של רוסיה. "הוא אומר שיהיה לו קל לעמוד בדרישות", אמר ניקונוב והוסיף כי סנואודן לא מחשיב את פעולותיו ככאלו שפגעו בארצות הברית. תוך זמן קצר הופצה ברחבי הרשת תמונה של סנואודן מהפגישה בנמל התעופה במוסקבה, כשהוא לובש מקטורן אפור ונראה במצב בריאותי טוב.

עד כה סנואודן לא נראה בציבור מאז הגיע למוסקבה ובכירים ברוסיה הביעו חוסר סבלנות הולך וגובר לנוכחותו המתמשכת במדינה. ונצואלה, בוליביה וניקרגואה הציעו כולן מקלט מדיני לסנואודן, אך עד כה הוא לא חשף מה הוא מתכנן לעשות לאחר שיעזוב את מוסקבה.

"בשבועות האחרונים אנחנו עדים לקמפיין לא חוקי של גורמים בממשל האמריקני, שמנסים למנוע ממני את הזכות לחפש מקלט מדיני", כתב מוקדם יותר סנואודן לארגוני זכויות אדם. "היקף ההתנהגות המאיימת של האמריקנים הוא חסר תקדים", נכתב במכתב, שעותק ממנו פורסם בפייסבוק על ידי פעילת זכויות אדם רוסייה.