אירן מכחישה: "לא בונים מתקן גרעיני חדש"

"הדיווח אינו נכון בשום פנים ואופן" – כך הגיב היום (ו') דובר שר החוץ האירני לטענות שהשמיע אתמול ארגון אופוזיציה גולה, לפיו אירן בונה בימים אלה בחשאי מתקן גרעיני תת-קרקעי שלא היה ידוע עד כה למערב. בעולם הגיבו עד כה לדיווח של הארגון הגולה בזהירות

הכור הגרעיני בבושהאר (רויטרס)

טהרן מכחישה היום (ו') את הדיווח של אנשי ארגון האופוזיציה הגולה "המועצה הלאומית של ההתנגדות באירן" (NCRI), לפיו אירן בונה בחשאי מתקן גרעיני תת-קרקעי שלא היה ידוע עד כה למערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדיווח הזה אינו נכון בשום פנים ואנו מכחישים אותו באופן מוחלט", צוטט דובר שר החוץ האירני עבאס ערקצ'י בסוכנות הידיעות האירנית. "הטענות הללו הן המשך לסיפורים של ארגון טרור שפשוט את הרגל ואין לו כל אמינות".

בדבריו התייחס דובר שר החוץ לעובדה כי ארגון NCRI- שמטרתו להביא לקץ השליטה האסלאמית באירן - הוא הזרוע הפוליטית של המוג'אהידין ח'לק. למוג'אהידין ח'לק יוחסו מספר פיגועים נגד הממשל באירן בשנים האחרונות, והוא אף נלחם לצד כוחות סדאם חוסיין במלחמת אירן-עירק בשנות השמונים.

הדיווח התקבל בחשדנות במערב

ב-2002 חשף ארגון NCRI את האתר האירני להעשרת אורניום בנתנז ואת מתקן המים הכבדים באראק, אך לא תמיד המידע שהעבירו התגלה כמהימן. בשנת 2010, כשהמועצה הודיעה שיש לה עדויות למתקן גרעיני חדש ממערב לטהרן, גורמים רשמיים בארצות הברית טענו שהם ידעו על האתר הזה במשך שנים ושלא הייתה להם סיבה להאמין שהוא גרעיני.

הדיווח על מתקן גרעיני חשאי שלא היה ידוע עד כה לעולם, התקבל בזהירות רבה בקהילה הבינלאומית. התגובה היחידה שהתקבלה עד כה הייתה מצרפת ומהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שהודיעו כי יבחנו את הנושא.

"בניית השלב הראשון החלה ב-2006"

אמש הודיע ארגון האופוזיציה הגולה כי האתר האירני החשאי ממוקם במתחם של מנהרות מתחת להרים במרחק של 10 ק"מ מזרחית לעיר דאמאבאנד הממוקמת כ-50 ק"מ צפונית מזרחית לטהרן. בניית השלב הראשון של האתר החלה לדבריהם ב-2006 והושלמה לאחרונה.

דובר הארגון אמר שהוא לא יכול לומר איזה סוג של פעילות גרעינית תתבצע במתקן, אבל על פי החברות והאנשים שמעורבים בהקמת המבנה, מדובר באתר גרעיני לכל דבר. "האתר מורכב מארבע מנהרות באורך מאות מטרים, ונבנה על ידי קבוצה של חברות הנדסה ובנייה הקשורות למשמרות המהפכה ולזרוע ההנדסה של משרד ההגנה", נמסר מהמועצה הלאומית של ההתנגדות באירן.