דוח בארה"ב: "אירן וסין יפתחו בתוך שנתיים טיל המסוגל להגיע עד לארה"ב"

הפנטגון פרסם דוח המאגד את הערכות גופי המודיעין בארצות הברית מזהיר כי אירן תצליח לפתח טילים בליסטים הנושאים ראשי נפץ גרעיניים בטווח של שנתיים. גם סין וקוריאה הצפונית יעצימו את יכולותיהן הבליסטיות בפרק זמן דומה. חברי קונגרס קוראים לביצוע ניסוי נוסף במערכת ההגנה מפני טילים

יכולת שיגור בליסטית - בתוך שנתיים, ארכיו (חדשות 2)

דוח חדש של הפנטגון מזהיר מפני יכולת עתידית של אירן לפתח טילים בליסטיים בעלי ראש נפץ גרעיני, המסוגלים להגיע עד לארצות הברית - בתוך שנתיים. בדוח המאגד את הערכות גופי המודיעין בארה"ב נטען כי גם קוריאה הצפונית וסין יצליחו לפתח בפרק זמן זה יכולות דומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לאיראן יש שאיפות לפיתוח ולשיגור טילים בליסטיים, והיא פועלת להגדיל את הטווח שלהם ואת דיוק פגיעתם", נכתב בדוח. במסגרת הערכת המרכז למודיעין אווירי בארה"ב שצוטטה בדוח, חזרה על עצמה האזהרה כי אירן תצליח לסגל לעצמה יכולות מסוג זה כבר בשנת 2015.

בנוסף לאירן, סין תופסת אף היא מקום מרכזי בדוח. על פי ההערכות שהוצגו, סין מפתחת צי של טילים בליסטיים וטילי שיוט, כך שתוך זמן קצר תצליח לשגר טילים בליסטיים לעבר ארה"ב. בדו"ח נטען כי בתוך 15 שנה יעמדו לרשות סין למעלה ממאה ראשי חץ גרעיניים שיוכלו להגיע עד לאמריקה הצפונית, מה שיקנה לה מעמד של יריבה משמעותית נגד ארצות הברית.

לאירן ולסין צורפה גם קוריאה הצפונית, המוזכרת אף היא כאיום ממשי על ארצות הברית. על פי הדוח "לצפון קוריאה יש שאיפות לפיתוח תוכנית טילים בליסטיים והיא ייצאה טילים וטכנולוגיית טילים למדינות אחרות, בהן גם איראן ופקיסטן".

"לבצע ניסוי נוסף במערכת ההגנה נגד טילים"

עם פרסום ההערכות בדוח הפנטגון, החלו גורמים בארצות הברית להלין על פעילותו הביטחונית של הממשל ואף על כוונותיו העתידיות לקיצוץ בתקציבים. במקביל, ארבעה חברי קונגרס רפובליקנים דרשו משר ההגנה צ'אק הייגל לבצע ניסוי נוסף במערכת ההגנה נגד טילים ארוכי טווח לאחר שבשבועות האחרונים נכשלו שני ניסיונות דומים. חברי הקונגרס טוענים כי האחריות לכשל מוטל על סוכנות ההגנה האמריקנית וכן על הנשיא אובמה שקיצץ בתקציב המיועד לתחזוק המערכת.