גולים אירנים: "חשפנו מתקן גרעיני חדש באירן"

חברי ארגון אופוזיציה טוענים כי הגיע לידם מידע, שלפיו אירן בונה בחשאי מתקן גרעיני תת-קרקעי חדש מתחת להרים, כ-60 ק"מ צפונית מזרחית לטהרן. מדובר במתחם מנהרות באורך מאות מטרים. הם הציגו תמונות לוויין של האתר ופירטו את שמות האנשים שאחראים לפרויקט

האם אירן מקימה אתר גרעיני נוסף בחשאי? אנשי ארגון האופוזיציה הגולה "המועצה הלאומית של ההתנגדות באירן", טוענים כי השיגו מידע על בניית מתקן גרעיני סודי תת-קרקעי כמה עשרות קילומטר מטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי המועצה, האתר ממוקם במתחם של מנהרות מתחת להרים במרחק של 10 ק"מ מזרחית לעיר דאמאבאנד הממוקמת כ-50 ק"מ צפונית מזרחית לטהרן. בניית השלב הראשון של האתר החלה לדבריהם ב-2006 והושלמה לאחרונה.

דובר הארגון אמר שהוא לא יכול לומר איזה סוג של פעילות גרעינית תתבצע במתקן, אבל על פי החברות והאנשים שמעורבים בהקמת המבנה, מדובר באתר גרעיני לכל דבר. "האתר מורכב מארבע מנהרות באורך מאות מטרים, ונבנה על ידי קבוצה של חברות הנדסה ובנייה הקשורות למשמרות המהפכה ולזרוע ההנדסה של משרד ההגנה", נמסר מהמועצה הלאומית של ההתנגדות באירן.

התצלומים לא מספקים הוכחה חדש משמעית

בארגון פרסמו גם צילומי לוויין של האתר, אולם התמונות לא מהוות עדות ברורה וחד-משמעית שתוכל לאמת את טענתם גי מדובר במתקן גרעיני. אירן אמרה כבר בסוף 2009 שהיא מתכוונת לבנות עשרה אתרים נוספים להעשרת אורניום, בנוסף למתקנים בפורדו ובנתאנז, אבל לא נידבה עוד מידע בעניין.

ארגון האופוזיציה שסיפק את המידע החדש חשף כבר ב-2002 את קיומם של האתרים להעשרת אורניום בנתאנז ומתקן המים הכבדים באראק. עם זאת, לא תמיד המידע שהעבירו התגלה כמהימן. בשנת 2010, כשהמועצה הודיעה שיש לה עדויות למתקן גרעיני חדש, ממערב לטהרן, גורמים רשמיים בארצות הברית טענו שהם ידעו על האתר הזה במשך שנים ושלא הייתה להם סיבה להאמין שהוא גרעיני.