מכה לנתניהו: הקונגרס משעה הגברת הסנקציות על אירן

אחד מיוזמי החקיקה שנועדה להטיל סנקציות חדשות הודיע כי היוזמה מוקפאת והוחלט לתת הזדמנות לגיבוש הסכם מסגרת עם טהרן. "אמרנו לנשיא שנתמוך בהצעת החוק שנמצאת על סדר יומו של הסנאט רק אם לא יושג הסכם", הסביר הסנאטור הדמוקרטי מננדז

נותנים סיוכי למו"מ, הסנאטור מננדז (רויטרס)

המאמצים של ראש הממשלה נתניהו להביא להגברת הלחץ האמריקני על אירן, שבמסגרתם הוזמן לנאום בקונגרס, סופגים  מהלומה. הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז הודיע היום (שלישי) כי החקיקה שנועדה להטיל סנקציות חדשות על טהרן בשל תכנית הגרעין שלה מוקפאת והוחלט לתת הזדמנות לגיבוש הסכם מסגרת עם האירנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מננדז, אחד מיוזמי החקיקה, הבהיר שהוא וחבריו יתמכו בחקיקה - רק אם לא יושג הסכם מסגרת חדש עם אירן במסגרת השיחות שמנהלות עמה המעצמות.

"אני ורבים מעמיתיי הדמוקרטים שלחנו מכתב לנשיא ואמרנו לו שלא לתמוך בהצעת החוק - 'קירק-מננדז' (החקיקה להוספת סנקציות נגד אירן) שנמצאת על סדר היום של הסנאט", אמר הסנאטור בדיון בוועדת הכספים של הסנאט. "נתמוך בה רק אם לא יושג הסכם מסגרת מדיני".

נאום נתניהו יסייע להגברת הלחץ? (AP)

מננדז טען שהדמוקרטים בקונגרס נותרו "מלאי תקווה" שיימצא פתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין האיראנית, אבל אמר שהוא "מאוד סקפטי" בנוגע למחויבותה של איראן לוויתורים שיוכיחו כי תכנית הגרעין שלה היא למטרת שלום בלבד.

הנשיא אובמה אמר בשבוע שעבר שהצבעה בעד הגברת הסנקציות עשויה להזיק לשיחות עם אירן ואיים להטיל וטו על החקיקה המתגבשת.

בשבוע שעבר הוזמן ראש הממשלה נתניהו על ידי הקונגרס האמריקני כדי לנאום בבבית הנבחרים והצהיר כי בנאומו יבהיר את הצורך בהחרפת הסנקציות על אירן. ההודעה של מננדז למעשה מציגה עמדה נגדית לזו של נתניהו.