סנואודן חושף: "למרות הגינוי – ארה"ב וגרמניה שיתפו פעולה"

תכנית המעקבים האמריקנית, שנחשפה על ידי אדוארד סנואודן, כוונה בין השאר גם נגד מדינות אירופאיות ובהן גרמניה וצרפת. אבל, בריאיון שנתן המדליף בטרם נמלט הוא טוען כי המדינות האלה היו שותפות למעשה וידעו על מעשיה של וושינגטון

שיתפו פעולה? אובמה ומרקל (AP)

אדוארד סנואודן, שחשף את פרשת המעקבים של הממשל האמריקני אחרי אזרחים ונציגי מדינות, מסתתר כבר יותר משבועיים בשדה התעופה ברוסיה ועדיין ממשיך לספק כותרות: בריאיון שנערך טרם בריחתו להונג קונג, חשף המדליף פרטים חדשים על השותפויות בין הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי לבין סוכנויות ביון אחרות ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע דבריה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שאמרה השבוע כי דרכי הפעולה של ארצות הברית מזכירות את ימי המלחמה הקרה, סנואודן חושף בריאיון לשבועון הגרמני "דר שפיגל" כי סביר להניח שהקנצלרית ידעה דבר או שניים על הפעילות האמריקנית.

"ה-NSA (הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי) והגרמנים למעשה ישנים באותה המיטה", סיפר סנואודן. "בסוכנות האמריקנית ישנה מחלקה שנקראת מחלקת קשרים בינלאומיים, שכל תפקידה הוא ליצור שותפויות עם ממשלות אחרות או עם סוכנויות ביון זרות, ובהן גרמניה, כך שבמקרה של חשיפה ניתן יהיה לנתק את המנהיגים הפוליטיים מהסיטואציה".

גם ברזיל דורשת הסברים מארה"ב

"שיתופי הפעולה יכולים לבוא לידי ביטוי בשלל דרכים", המשיך המדליף האמריקני. "למשל בעזרה בעיבוד מידע שמגיע דרך הערוצים השונים, שיתוף תוכנות וכלים לעיבוד מידע וכדומה". עוד סיפר סנואודן על תכניות שנעשו באישור הרשויות בגרמניה לבניית בסיס צבאי גדול במדינה שישמש את צבא ארצות הברית ואת הסוכנות לביטחון לאומי.

בימים שלאחר הדלפת פרשת הציתותים האמריקנית, שכללה גם מעקב אחר דיפלומטיים אירופאים, דרשו ממשלות גרמניה וצרפת הסברים מהבית הלבן. בעקבות הפרסומים, צרפת אף הודיעה על השהיית הדיונים על הסכם הסחר החופשי עם ארצות הברית. השבוע הצטרפה גם ממשלת ברזיל לבקשות ההסבר מהרשויות האמריקניות, לאחר שנודע כי בוצעו מעקבים גם אחר אזרחיה.