השר סילבן שלום: "האנטישמיות מרימה שוב את ראשה"

יום השואה הבינלאומי צוין בטקס מיוחד במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו בהשתתפות מנהיגים מאירופה, משלחת מישראל וניצולי שואה מהארץ ומרחבי העולם. "העובדה שראשי כל העולם נמצאים כאן היא ההוכחה שהעולם לא שותק יותר", אמר השר סילבן שלום שנכח בטקס

שידור ישיר מהטקס באושוויץ (רויטרס)

מנהיגים מאירופה, משלחת מישראל וניצולי שואה מכל רחבי העולם לקחו היום (שלישי) חלק בטקס לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ו-70 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו. העברנו את הטקס בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר סילבן שלום היה הנציג הרשמי היחיד של ישראל בטקס, ואליו הצטרפו 37 ניצולי שואה שהגיעו במסגרת משלחת שארגן הקונגרס היהודי העולמי. מלבדם השתתפו בטקס גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, נשיא אוסטריה ובכירים מגרמניה, רוסיה, ארצות הברית ומדינות נוספות באירופה.

בנאומו בטקס אמר השר שלום: "רק לפני זמן קצר בפריז קיבלנו הוכחה שהאנטישמיות מרימה ראשה שוב והעובדה שראשי כל העולם נמצאים כאן היא ההוכחה שהעולם לא שותק יותר. אני כאן כדי לומר היום לעולם כולו בגאון וגאווה - עם ישראל חי!".

"השדים האלה ממשיכים להרוג"

פיוטור צ'ווינסקי מנהל המוזיאון באושוויץ אמר בעצרת: "האם אנחנו מבינים את המורשת? אני לא יודע. אושוויץ היא לא מקום של תובנה, זה מקום נוראי שאנחנו עדיין לא יודעים כיצד להתמודד איתו. אנו לא יודעים כיצד להתמודד עם האנטישמיות, השנאה, השדים האלה שממשיכים להרוג, הם הורגים אותנו כל הזמן".

באירוע השתתפו גם מייסד קרן השואה, הבמאי סטיבן שפילברג וכן יותר ממאה ניצולים ממחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו מ-19 מדינות ברחבי העולם.

מוקדם יותר השתתף נשיא צרפת בטקס באנדרטת השואה בפריז וקרא ליהודים בארצו להישאר במולדתם.