מאחורי ההדלפות: וויקיליקס - הסרט

אדוארד סנואודן הצליח לסכסך השבוע בין ארה"ב לידידותיה הטובות בעולם ולחשוף את החטטנות של וושינגטון, אבל הוא לא הראשון שמביך את האמריקנים. לפני יותר משנה עורר ג'וליאן אסאנג' סערה עולמית, כשחשף תכתובות סודיות של האמריקנים באתר וויקיליקס. עכשיו הגיע תורו של הסרט על אתר ההדלפות ועל האיש שמאחוריו

נושא ההדלפות של חומרים רגישים לתקשורת - שעלה לאחרונה שוב לכותרות בעקבות פרשת אדוארד סנואדון והפרסום על המעקב של הממשל האמריקני אחרי אזרחיו ואחרי מדינות אחרות - יהפוך בקרוב לסרט קולנוע. יוצר הסרטים הדוקומנטריים אלכס גיבני, שזעזע את ארה"ב עם הסדרה "טקסי לצד האפל" על מדיניות העינויים של ארגוני הביטחון האמריקנים ואחראי גם לסרט על חברת אנרון, מתרכז עכשיו באתר ההדלפות וויקיליקס ובמייסדו ג'וליאן אסאנג'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתר וויקיליקס פרסם מאות אלפי מסמכים ורשומות של התכתבות ברשת פנימית של דיפלומטים מארה"ב המוצבים בכל העולם, פרסום שהביך במקרה הטוב וחיבל במקרים רעים במבצעים של משרד החוץ האמריקני. בוושינגטון זעמו, אבל גיבני דווקא קיבל השראה.

"יש סיפור יפה של דוד וגוליית בוויקיליקס, הרעיון שכמה חבר'ה עם לפטופים בחצר האחורית שלהם יכולים לעורר כזו מהומה, יכולים עכשיו לאסוף סודות כאלה ולפרסם אותם לעולם, אני חושב שזה רעיון פנטסטי שכמה אנשים יכולים לחולל כזה שינוי... הם יכולים להשיב מלחמה", אומר גיבני.

אבל דוד, או האידאליזם לא תמיד מנצח , כמו שרואה מי שמביט לתוך שגרירות אקוודור בבריטניה - שם "כלוא" ג'וליאן אסאנג' מזה חודשים.

אדוארד סנואודן , גיבור ? (AP)

אסאנג' רוצה לחזור למרכז הבמה

"אני חושב שהרעיון של וויקיליקס נותר אידאליסטי, הבעיה נולדה בארגון. זהו ארגון קטן מאוד, רק איש אחד שולט בו - ג'וליאן אסאנג'", מסביר גיבני. הסרט עוקב אחרי אסאנג' מתחילת דרכו של האתר עד פרסום המסמכים שחושפים את ההתנהלות האמריקנית. לאורך הסרט נבנית דמותו של הגיבור לבן השיער, דמות מאוד שנויה במחלוקת.

בסרט יש ניסיון לתאר את האיש, גם את האידאליזם וגם את מה שאחד מאנשיו של אסאנג' תיאר כ"שחיתות למטרות נעלות". "עברנו על הרבה מאוד עצב, ניסינו לעשות את הדבר הנכון. דיברנו עם הרבה מאוד אנשים, גם כאלה שאוהבים אותו וגם כאלו שלא אוהבים אותו כל כך" אומר גיבני.

גיבני אומר שאסאנג' מחרים את הסרט: "אני לא בטוח שהוא ראה אותו". הוא טוען שמייסד וויקיליקס, שנמצא עדיין במעצר בבית השגרירות אקוודור, מאוד נרתע מההתעסקות בנושא ההטרדות המיניות, מעצרו של בראדלי מאנינג (הגורם שהדליף לו את השיחות בין דיפלומטים אמריקנים) ועוד.

אבל מה שמטריד את היום את אסאנג' במיוחד היא פרשת ההדלפות של אדוארד סנואודן. על פי הבימאי, אסאנג' מקווה שהפרשה תחזיר אותו למרכז הבימה ואולי , יום אחד עוד נראה אותו בסנאט האוסטרלי.