נוסעי המטוס שהתרסק בסן פרנסיסקו: "שמענו פיצוץ, זינקנו מפתחי החירום"

שני נוסעים סיניים נהרגו ולמעלה מ-180 בני אדם נפצעו בהתרסקות מטוס הבואינג 777 בנמל התעופה בסן פרנסיסקו אמש. מחקירה ראשונית עולה כי זנבו של המטוס ניתק ממנו והתרסק אל הקרקע. תוך דקות הפך המטוס שנחשב לבטוח בעולם לכדור אש. "פשוט ברחנו מפתחי החירום", סיפרו הנוסעים

שני אזרחים סיניים נהרגו ועוד עשרות נפצעו בהתרסקות מטוס הבואינג 777 בנמל התעופה בסן פרנסיסקו הלילה. בתקשורת האמריקניות דיווחו כי הסתיימה ספירת הנוסעים שעלו המטוס וכי אותרו כל הנעדרים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נוסעים רבים הצליחו להימלט באמצעות פתחי החירום המתנפחים שעל המטוס. "פתאום שמענו פיצוץ אדיר", סיפר אליוט סטון ששהה על סיפונו של המטוס לרשת סי-אן-אן. לדבריו המטוס 'צלל' בחדות לכיוון הקרקע בשלב הנחיתה. "הרגשנו איך חלקו האחורי של המטוס פגע בחוזקה במסלול, והראשים של כולם עפו לתקרה", סיפר סטון.

עדי ראיה אחרים ששהו על מסלול הנחיתה הבחינו, כי חלקו האחורי של המטוס ניתק ממנו בשלב הנחיתה והפך במהרה והפך לכדור אש גדול. "בתוך דקות הכל התמלא בעשן רב שהיתמר מהמטוס", סיפרו.

 החלה חקירת ההתרסקות

האירוע התרחש בשעה 11:30 לפי השעון המקומי. טיסה מספר 216 מסיאול שבוצעה במטוס מדגם בואינג 777-200ER של חברת התעופה "אסיאנה אירליינס" מקוריאה הדרומית ביצע גישה סופית לקראת נחיתה בנמל התעופה של סן פרנסיסקו.

מיד עם התרסקות המטוס, החלו הרשויות בארה"ב בחקירת  נסיבות ההתרסקות הנדירה. מממצאים ראשוניים עולה כי המטוס הגיע בגישה נמוכה מדי למסלול, הזנב פגע באדמה לפני המסלול, התפרק מהמטוס והוביל לאובדן שליטה של הטייסים על הנחיתה.

מתוך 303 בני אדם על סיפון המטוס שניים נהרגו בהתרסקות. על פי רשת סי-אן-אן טיפלו בתי החולים בסן פרנסיסקו טיפלו במהלך הלילה ב-180 נפגעים מההתרסקות, 10 מהם במצב קשה. מבתי החולים נמסר כי עיקר הפציעות של הנוסעים הן מכוויות, שברים ופגיעות פנימיות - פציעות שאופייניות להתרסקות מסוג זה. העובדה שאין נפגעים משאיפת עשן מראה כי הנוסעים הצליחו להיחלץ מהמטוס במהירות, לפני שהשריפה התפשטה בגוף המטוס.

בשלב זה עדיין לא ברורה הסיבה לתאונה. בניגוד למה שנכתב לאחר ההתרסקות, הטייס לא הכריז על מצב חירום לפני הנחיתה אלא ביצע גישה רגילה למסלול. מה שבטוח כעת הוא שזווית ההתקפה שלו הייתה חדה מדי בשביל לנחות, ייתכן והוא ניסה לבצע "הליכה מסביב" - ביטול ניסיון הנחיתה, המראה וגישה חדשה למסלול.

שיבושים בתעבורה האווירית בכל מערב ארה"ב

בעקבות התאונה אירעו שיבושים קשים בתנועה האווירית בקליפורניה. נמל התעופה בסן פרנסיסקו נסגר למשך חמש שעות לאחר התאונה, ועם פתיחתו מחדש הוא פועל בצורה חלקית בלבד. עשרות טיסות ממריאות בוטלו והטיסות הנוחתות הופנו לנמלי תעופה אחרים. בעקבות התאונה הורגשו שיבושים גם בנמלי התעופה של לוס אנג'לס, אוקלנד, סן חוזה וסקרמנטו שנאלצו להתמודד עם התנועה שהוסתה אליהם מסן פרנסיסקו.

המטוס המריא משנגחאי, ודרך נמל התעופה של סיאול בקוריאה הדרומית המשיך לסן פרנסיסקו. רוב נוסעי המטוס היו אזרחים של סין העממית, והשאר היו רובם אזרחים של קוריאה הדרומית וארה"ב. העובדה שלמרות ההתרסקות הקשה בה המטוס נהרס לחלוטין כמעט כל נוסעי המטוס יצאו בחיים מראה שוב את העמידות ואת הבטיחות של דור המטוסים החדש שיוצר החל משנות ה-90, וה-777 בראשם. זוהי התאונה הראשונה עם הרוגים במטוס מדגם זה, שנמצא בשירות פעיל של עשרות חברות תעופה מאז שיצא לשוק ב-1995.