דרמה בסן פרנסיסקו: מטוס בואינג 777 התרסק - 2 נהרגו ועשרות נפצעו

בואינג 777-200ER של חברת תעופה קוריאנית התרסק בעת נחיתת חירום בנמל התעופה של סן פרנסיסקו ועלה באש. עשרות נוסעים נלכדו בתוך המטוס הבוער, רשת פוקס מדווחת על 2 הרוגים ועשרות פצועים, נמל התעופה נסגר הרמטית. מדובר במטוס עם רקורד בטיחות מושלם ובחברת תעופה בטוחה ואמינה

הריסות המטוס בסן פרנסיסקו (AP)

דרמה בעולם התעופה: מטוס בואינג 777 קוריאני התרסק ונהרס בעת נחיתת חירום בנמל התעופה של סן פרנסיסקו. עם ההתרסקות המטוס התלקח, ובמקביל החל חילוץ הנוסעים. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי שני נוסעים נהרגו ובין 73-103 נוסעים נפצעו, רובם סובלים מכוויות בדרגות שונות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בשעה 11:30 לפי השעון המקומי. טיסה מספר 216 מסיאול שבוצעה במטוס מדגם בואינג 777-200ER של חברת התעופה "אסיאנה אירליינס" מקוריאה הדרומית ביצע גישה סופית לקראת נחיתה בנמל התעופה של סן פרנסיסקו. מסיבה שעדיין לא ברורה זנב המטוס פגע במים לפני המסלול, התנתק מהגוף והמטוס עצמו התרסק לצד המסלול.

שובל ארוך של הריסות הוביל מהמקום בו הזנב התנתק ועד שהמטוס נעצר לבסוף כ-50 מטרים מימין לו. מיד עם הנחיתה המטוס החל לעלות באש, והדיילות פתחו את דלתות החירום כדי לחלץ את הנוסעים מהר ככל האפשר. השריפה כילתה את כל חלקו העליון של המטוס, ומספר הנוסעים שנפגעו עדיין לא ברור סופית. בתי החולים באזור מדווחים כי הם טיפלו בפצועים מההתרסקות שסבלו מכוויות.

בואינג 777 של אייר פראנס (רויטרס)

כל צוותי הכיבוי וההצלה בנמל התעופה מיהרו לזירת ההתרסקות וכיבו את האש, ובמקביל סייעו לנוסעים לברוח מהמטוס הבוער. בתמונות ממסוק שחג מעל המטוס ההרוס כל המחצית הקדמית של גוף המטוס נראית שרופה לחלוטין, המנועים מנותקים מהגוף וכנף ימין נשברה. מזג האוויר היה מושלם בעת ההתרסקות והוא לא היווה את הגורם לה.

מטוס עם רקורד בטיחותי מושלם

מדובר בדרמה גדולה בעולם התעופה, שכן הבואינג 777 נחשב למטוס נפוץ מאוד בקרב חברות התעופה לטיסות ארוכות טווח. למטוס יש רקורד בטיחותי יוצא מהכלל - מאז כניסתו לשירות ב-1995 לא נהרג אף אדם בטיסה של מטוס 777 (עד אמש לפחות), למרות שיותר מ-1,100 מטוסים כאלו טסים ברחבי העולם.

אסיאנה אירליינס גם היא נחשבת לחברת תעופה אמינה ובטוחה. זוהי חברת התעופה השנייה בגודלה בקוריאה הדרומית, אחרי המוביל הלאומי קוריאן אייר. נמל התעופה של סן פרנסיסקו, אחד העמוסים בארה"ב ובעולם כולו נסגר להמראות ונחיתות בעקבות התאונה.

עד אמש, התאונה הקשה ביותר שהייתה למטוס מדגם בואינג 777 אירעה בינואר 2008 בלונדון. אז, בעקבות תקלה בתכנון צינור הדלק למנוע, קפאו הצינורות שהזינו את הדלק למנועים והם כבו כשהמטוס היה בגישה סופית לנחיתה בנמל התעופה הית'רו שבמערב לונדון. המטוס ביצע נחיתת חירום קשה בה הוא נהרס לחלוטין - אך אף נוסע לא נהרג (היו רק כמה פצועים קל) מה שהעלה על נס את התכנון של המטוס כבטוח ביותר בו נוסעים לא נהרגים גם בתאונות קשות מאוד.

אחד המטוסים הפופולאריים בעולם

מדובר באחד המטוסים הפופולאריים בעולם, שמהווה את עמוד השדרה של חלק ניכר מחברות התעופה הגדולות בעולם ביניהן בריטיש אירוויז, אייר פראנס, KLM, אליטליה, אייר צ'יינה, קאתאי פאסיפיק, אייר קנדה טורקיש אירליינס וחברות תעופה רבות נוספות. חברת אל-על מטיסה שישה מטוסים מדגם זה בטיסות ללונדון, פריז, הונג קונג, ניוארק ולוס אנג'לס. חברות אחרות שמפעילות את המטוס לישראל הן יונייטד ואירופלוט.

בחודש מאי 2011 מטוס 777 של אל-על בדרכו לניוארק חזר לנתב"ג לנחיתת חירום לאחר שהתגלתה תקלה באחד משני כני הנסע הראשיים שלו. הוא נחת בשלום ואיש לא נפגע. חוקרים של רשות התעופה האזרחית, של מנהל התעופה הפדרלי ושל יצרנית המטוסים בואינג גילו כי התקלה אירעה בשל טעות בעת טיפול תחזוקה של המטוס בסינגפור.