האם יושבתו הטיסות בין אירופה לארה"ב?

פרשת הריגול האמריקני באירופה ממשיכה לעורר הדים ביבשת: הפרלמנט האירופי בבריסל קורא לנציבות האירופית להשהות הסכם חלוקת מידע לפיו האיחוד וארה"ב מחליפים ביניהם את שמות ומספרי ההזמנה של הנוסעים בטיסות ביניהם. אם ההסכם יושהה ייתכן ויקורקעו הטיסות המסחריות משני צידי האטלנטי. עם זאת הסיכוי להשבתה עדיין נמוך

יושבת? מטוס נוסעים באירופה (רויטרס)

האם שוק התעופה העמוס בעולם יושבת? מחלוקת קשה בין הפרלמנט האירופי לבין רשויות הביטחון בארה"ב מאיימת להשבית את הטיסות הטרנס-אטלנטיות שבין אירופה לארה"ב - בו מספר הטיסות המבוצעות מדי יום הוא הגדול בעולם. המשמעות האפשרית של ההשבתה: נזקים של מאות מיליוני דולרים מדי יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד שהמדליף האמריקני אדוארד סנואודן התבשר על כך שיוכל לקבל מקלט מדיני בוונצואלה, מה שמביא לסיום זמני של הפרשה מבחינתו, נדמה שארה"ב ממשיכה לספוג מהלומות ברחבי העולם. ברוב של 483 בעד ו-98 נגד הצביעו חברי הפרלמנט האירופי בשטסבורג בעד החלטה להתחיל לחקור את המעקב שמבצעת הרשות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) נגד אזרחי האיחוד האירופי. הם קראו לאמריקנים להשעות את החוקים ואת תכניות המעקב "שמפרות את הזכויות הבסיסיות של אזרחי האיחוד האירופי לפרטיות ולהגנה על חופש המידע וגם את הריבונות של האיחוד על אזרחיו".

המחוקקים גם תמכו בהשעיית חלוקת המידע משני צידי האטלנטי היה והנציבות האירופית תחליט לבצע צעדים מעשיים נגד ארה"ב. ממשלת ארה"ב ניצבת מול ביקורת גוברת באירופה לאחר שהתגלה שסוכנויות הביטחון שלה ריגלו אחר גורמים שונים במדינות האיחוד, כולל למשרדי האיחוד האירופי בבריסל.

הפרלמנט קורא לנציבות להשתמש "בכל הכלים"

חברי הפרלמנט הצביעו בישיבה ראשונית (מקבילה לקריאה טרומית בכנסת שלנו) בעד הצעה שקוראת לנציבות להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה במו"מ עם ארה"ב, כולל האפשרות להשהות את חלוקת המידע בין הגורמים בנוגע לתעופה האזרחית - שני הגופים מחליפים ביניהם את שמות הנוסעים ואת מספרי ההזמנה (PNR) שלהם כדי לנסות ולעלות על עקבות של מחבלים פוטנציאליים.

מליאת הפרלמנט האירופי (משה מילנר, לע"מ)

אם הנציבות האירופית (הרשות המבצעת של האיחוד) תחליט שזה הכרחי להשהות את חלוקת המידע זה יכול להוביל בסופו של דבר לקרקוע של הטיסות בין האיחוד האירופי לבין ארה"ב. לעומת זאת, המבקרים של ההחלטה אומרים שההסכם עדיין לא סייע ללכוד חשודים בפעילות טרור בעבר.

"על ארה"ב לענות על שאלות קשות"

"אנחנו צריכים לחשוב אם הסכם חלוקת המידע שלנו ניתן להגנה ולקיום בנסיבות הנוכחיות", אמרה חברת הפלמנט מהולנד סופי ולד. "אין ספק שעל ארה"ב לענות על כמה שאלות קשות בהקשר לרשת הריגול הענקית שלה באירופה", אמר חברת הפרלמנט מבריטניה שרה לודפורט למגזין ZDNet ששייך לרשת CBS.

למרות ההתבטאויות, הסיכוי להשבתה אפשרית של הטיסות עדיין נמוך מאוד. החלטות הפרלמנט האירופי אינן מחייבות, וההחלטה נמצאת בסופו של דבר בידי הנציבות האירופית שקיים סיכוי קטן שאכן תנקוט א הצעד הדרסטי הזה. דובר הנציבות אמר מצידו, כי אין תאריך יעד להחלטה האם לקיים את המלצת הפרלמנט או לא. בהתחשב בעלות האסטרונומית של השבתה כזאת למשקים משני צידי האוקיינוס, קשה לראות את הנציבות מחליטה להשהות את הטיסות.