הולנד ליהודי צרפת: "זוהי ארצכם ומולדתכם"

נשיא צרפת הביע דאגה מריבוי מקרי האלימות כלפי יהודים במדינתו, אך הבטיח להגיש תכנית מאבק ממשלתית באנטישמיות. "אתם מדברים צרפתית - מקומכם הוא כאן", הדגיש הולנד

נשיא צרפת, היום (רויטרס)

הולנד מול נתניהו? לאחר שראש הממשלה קרא ליהודי צרפת לעלות לישראל, השיב לו היום (שלישי) נשיא צרפת. בנאום במהלך טקס לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, קרא הולנד ליהודי ארצו להישאר במולדתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קללת האנטישמיות גרמה למספר יהודים להטיל ספק בנוכחותם בצרפת - אתם מדברים צרפתית, המקום שלכם הוא כאן, וצרפת היא מולדתכם", אמר הולנד. הנשיא הצרפתי נאם באנדרטת השואה בפריז, בה נערך טקס לציון 76 אלף יהודי צרפת שגורשו תחת משטר וישי.

עם זאת, הולנד גם הצביע על הקשיים הניצבים בפני היהודים בצרפת: "העלייה במקרים האנטישמיים בלתי נסברת". בכוונתו ובכוונת ממשלת צרפת להיאבק באלימות כלפי יהודים במדינה: "עד סוף חודש פברואר, הממשלה תגיש תכנית מקיפה למאבק בגזענות ואנטישמיות", הוסיף הולנד.

נתניהו בצרפת, החודש (רויטרס)

דוח: "צרפת  - המסוכנת ביותר ליהודים"

לדבריו, התכנית תכלול הגברת אבטחה, תכניות חינוך ומאבק אחר גילויי אנטישמיות ברשת. מדוח האנטישמיות שהוצג השבוע בישיבת הממשלה עלה כי בשנת 2014 כי צרפת היא כיום המדינה המסוכנת ביותר ליהודים: בשנה האחרונה עלה מספר האירועים האנטישמיים ב-100% וכמחצית האירועים המסווגים בתור אירועים "גזעניים" הופנו נגד יהודים, זאת למרות שהיהודים מהווים פחות מאחוז אחד מכלל האוכלוסייה.

הדוח הדגיש כי מרביתן המכרעת של התקיפות האנטישמיות בצרפת, מתבצעות על ידי אזרחים מוסלמיים. גם במדינות נוספות באירופה כמו בריטניה והולנד נרשמה עליה מדאיגה במספר מקרי האלימות על רקע אנטישמי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא במהלך ביקורו בצרפת ליהודים תושבי המדינה לעלות לישראל. "יש לכם הזכות המלאה לחיות בבטחה ובשקט כאזרחים שווי זכויות בכל מקום שתבחרו, לרבות כאן בצרפת", אמר נתניהו בנאום שנשא בבית הכנסת הגדול בצרפת, "אבל היהודים בימינו התברכו בזכות נוספת, זכות שלא הייתה קיימת בדורות קודמים של יהודים. הזכות להצטרף לאחיהם היהודים במולדתנו ההיסטורית, ארץ ישראל".

"יש לכם הזכות לחיות במדינתו החופשית האחת והיחידה של העם היהודי, היא מדינת ישראל", הוסיף נתניהו. "הזכות לעמוד זקופים וגאים מול חומותיה של ירושלים, בירתנו הנצחית. כל מי שירצה לעלות לישראל יתקבל על ידינו בזרועות פתוחות, בלב חם וחפץ. הם לא יגיעו למדינה זרה, הם יגיעו לארץ חמדת אבות. בעזרת השם הם יגיעו, וגם רבים מכם תגיעו, לבית של כולנו. עם ישראל חי".