תקרית דיפלומטית אווירית - בגלל חשש להימלטות סנואודן

מטוסו של נשיא בוליביה נאלץ לשנות את מסלולו, לאחר שנחשד כי אדווארד סנואודן, מדליף פרשת הציתותים, עלה על המטוס. המטוס הנשיאותי נאלץ לנחות באוסטריה, למרות שסנואודן לא היה על הטיסה. שר החוץ של בוליביה זועם: "המהלך סיכן את חיי הנשיא, איננו יודעים מי המציא את השקר הזה"

החשש להימלטותו יצר תקרית דיפלומטית. סנוא (AP)

מטוסו של נשיא בוליביה נאלץ לשנות במפתיע את מסלולו, לאחר שנחשד כי אדווארד סנואודן, מדליף פרשת הציתותים, נמצא על המטוס. לאחר בדיקה, נתגלה כי סנואודן לא נמצא על המטוס, וכלל הנראה לא עזב עד כה את שדה התעופה במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

ממשלת בוליביה הודיעה כי מטוסו של הנשיא אוו מוראלס, שהמריא מרוסיה, נאלץ לבצע עצירת ביניים באוסטריה, מכיוון שצרפת ופורטוגל ביטלו באופן חפוז את האישור האווירי למטוסו של מוראלס. שר החוץ האוסטרי הודיע בתגובה כי השמועות על הימצאות סנואודן במטוס אינן נכונות.

שר החוץ הבוליביאני, דייוויד צ'וקווהוואנקה, אמר כי התקרית נבעה מ"חשדות בלתי מבוססים להימצאות מר סנואודן על המטוס. איננו יודעים מי המציא את השקר הזה". "אנחנו רוצים להביע את חוסר שביעות הרצון שלנו מהמהלך, שסיכן את חיי הנשיא", הוסיף שר החוץ של בוליביה.

"נסיון להפחיד את ממשלת בוליביה"

שר ההגנה של בוליביה, רובן סאבדרה, העריך כי ייתכן שמחלקת המדינה האמריקנית עומדת מאחורי ההחלטה לא לאפשר למטוסו של מוראלס לנחות בפורטוגל או לעבור במרחב האווירי של צרפת. לדבריו, "אנו חושדים כי מדובר בנסיון להפחיד את מדינת בוליביה ואת הנשיא מוראלס". בכיר בוליביאני נוסף אמר כי איטליה סירבה לאפשר גישה אווירית למטוס.

בוליביה הינה אחת מהמדינות מהן ביקש סנואודן מקלט מדיני בימים האחרונים, והנשיא מוראלס הודיע כי ישקול להעניק לפליט האמריקני מפלט אם תתקבל הבקשה. 16 מדינות כבר דחו את בקשת המקלט של סנואודן, והמדינה היחידה שהביעה תמיכה בסנואודן היא ונצואלה. נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו אמר כי קרקאס עדיין לא קיבלה בקשת מקלט, אבל הוא בהחלט מזדהה עם שאיפתו של סנואודן ומעשיו.

"מגיע לו לקבל את הגנתו של העולם", אמר מדורו, "הוא לא ביקש מאיתנו הגנה אבל כשהוא יבקש, ניתן את התשובה שלנו". לדבריו, סנואודן עשה משהו חשוב מאוד למען האנושות. "הוא עשה טובה לאנושות", אמר נשיא ונצואלה, "חשף אמת על העולם שנשלט על ידי אמריקה האימפריאליסטית".