העולם דוחה את סנואודן: המדליף לא מוצא מקלט מדיני

פולין, סין, ספרד, נורווגיה, ועכשיו גם הודו וברזיל ביחד עם עוד עשר מדינות - דחו את בקשתו של המדליף אדוארד סנואודן - לקבלת מקלט מדיני. הטענה החוזרת: אי אפשר לקבל בקשת מקלט מדיני מאדם שלא נמצא בשטחנו. רק בוונצואלה אומרים: "הוא עשה טובה לאנושות, אם הוא יבקש הגנה – ניתן את התשובה שלנו"

אדוארד סנואודן (AP)

16 מדינות בהן: פולין, סין, ספרד, נורווגיה, ועכשיו גם הודו וברזיל דחו את בקשתו של המדליף אדוארד סנואודן - לקבלת מקלט מדיני. האיש שהדליף את השיטות, בהן עשה הממשל שימוש כדי להאזין ולחטט בענייני הפרט וענייני ממשל זרים, לא מוצא מדינה שתגן עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

בהודו לא מוצאים סיבה אמיתית לקבל את בקשת ההסגרה של אדוארד סנואודן. "שגרירות הודו במוסקבה קיבלה בקשת מקלט מדיני שמתוארכת ל-30 ביוני ממר אדוארד סנואודן", אמר דובר משרד החוץ ההודי. "אחרי ששקלנו בזהירות את הסוגיה, החלטנו שאנו לא רואים סיבה אמיתית לקבל את בקשתו של סנואודן".

זו לא האכזבה הראשונה היום של המדליף האמריקני. הוא הגיש בקשות מקלט מדיני מזרועות הממשל האמריקני ל-16 מדינות שונות, שטענו כי הן לא יכולות לקבל את בקשת המקלט המדיני מאדם שלא נמצא בשטחן.

"אדם שרוצה להגיש בקשת מקלט שתועבר לרשויות החוק, חייב להגיש אותה מאדמת ספרד" אמר מנואל גרסיה מרגלו, שר החוץ הספרדי. פולין, אחת מבנות בריתה של וושינגטון באירופה שגם ממנה ביקש סנואודן מקלט, מבקשת היום הבהרות מוושינגטון בנוגע לאישומים נגדו. "אנחנו דורשים הסברים מהNSA (הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי) הסברים לגבי הטענות, לפיהן ארה"ב האזינה גם לתקשורת האירופית ", אמר שר החוץ הפולני, " נדרוש הסברים בנוגע לפעולות נגד פולין והאיחוד האירופי". 

המדינה היחידה שהביעה תמיכה בסנואודן היא ונצואלה. נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו אמר כי קרקאס עדיין לא קיבלה בקשת מקלט, אבל הוא בהחלט מזדהה עם שאיפתו של סנואודן ומעשיו. "מגיע לו לקבל את הגנתו של העולם", אמר מדורו, "הוא לא ביקש מאיתנו הגנה אבל כשהוא יבקש, ניתן את התשובה שלנו". לדבריו, סנואודן עשה משהו חשוב מאוד למען האנושות. "הוא עשה טובה לאנושות", אמר נשיא ונצואלה, "חשף אמת על העולם שנשלט על ידי אמריקה האימפריאליסטית".

 מוסקבה לא מוכנה לפגוע באינטרסים של וושינגטון?

בינתיים המדליף הנמלט עדיין נמצא בשדה התעופה ברוסיה, ומאשים את הממשל האמריקני כי הוא מפעיל את השפעתו כדי למנוע ממנו מקלט, וכך הופך אותו לאדם נטול מדינה.

בארה"ב מכחישים. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר, כי לא ניהל שיח עם שר החוץ הרוסי לברוב בנוגע לסנואודן והסוגיה נוגעת לרשויות המשפט. מנגד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הדגיש כי אין בכוונתו לסייע לאויבי ידידתו, ארה"ב, ודרש מסנואודן להפסיק לפגוע באינטרסים של וושינגטון.

סנואודן אמנם לא מצליח למצוא מדינת מקלט, אבל אם מטרתו הייתה לחשוף את פני רשויות הבטחון האמריקניות ולשקף את מדיניות הביטחון האמריקנית - הוא הצליח. גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וגם בנות ברית אחרות הביעו את זעמן על הפעלת המעקבים של רשויות הביטחון בארה"ב. "אין מקום למדיניות שמתאימה לימי המלחמה הקרה", אמרו השבוע במשרדה מרקל.