סנואודן ביקש מקלט מדיני מנורווגיה: "אובמה פועל כדי שלא אקבל מקלט מדיני"

המדליף האמריקני של תכנית הציתותים הממשלתית ממשיך לנסות ולקבל מקלט פוליטי ופנה הבוקר למדינה הסקנדינבית. בהודעה ראשונה שפרסם מאז שנמלט מהונג קונג, מאשים סנואודן את אובמה בסיכול ניסיונותיו לעזוב את שדה התעופה במוסקבה

המדליף האמריקני, אדוארד סנואודן מאשים את ממשל אובמה ברדיפתו ובהפעלת לחץ על מדינות בעולם שלא לקבלו לתחומן - כך נמסר בהצהרה מטעמו שפורסמה באתר ההדלפות ויקיליקס. סנואודן פנה הבוקר לנורווגיה וביקש שתעניק לו מקלט מדיני, כך הודיע הבוקר משרד החוץ באוסלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

בסך הכל פנה המדליף ל-15 מדינות שונות ועדיין לא נענה בחיוב. בין המדינות מהן ביקש סנואודן מקלט היו אוסטריה, פולין, רוסיה והודו. בהודעה הראשונה שפרסם מאז נמלט מהונג קונג כתב סנואודן, כי הנשיא אובמה הורה לסגנו ג'ון ביידן ללחוץ על מנהיגי המדינות מהן ביקש מקלט מדיני לדחות את הבקשה.

אתמול (ב') אמר בכיר ברשות ההגירה הרוסית כי אדוארד סנואודן הגיש בקשה לקבל מקלט פוליטי במדינה. הבכיר דיווח כי פעיל באתר ויקיליקס שמלווה את המדליף האמריקני הוא זה שהגיש את המסכמים הנדרשים לפיד באזור המעבר שבשדה התעופה במוסקבה.

פוטין: "סנואודן חייב להפסיק עם ההדלפות"

"סנואודן חייב להפסיק עם ההדלפות" (AP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיב לבקשת המקלט שהגיש סנואודן, ואמר כי איש ה-CIA לשעבר יהיה חייב להפסיק להדליף את סודותיה של ארצות הברית אם ירצה לקבל מקלט במדינתו. פוטין הוסיף ורמז כי לדעתו אין לסנואודן כוונה להפסיק את פעולותיו, ולכן קטנים הסיכויים כי בקשתו תאושר.

"אם הוא רוצה ללכת למקום מסוים ויש מי שיקבל אותו שם, הוא מוזמן לעשות כן", אמר פוטין במסיבת עיתונאים שכינס. "אם הוא רוצה להישאר ברוסיה, יש תנאי אחד - הוא צריך להפסיק את פעולותיו שמטרתן פגיעה בשותפתנו ארצות הברית".

אתר ההדלפות "ויקיליקס" פרסם הלילה (ג') את רשימת המדינות מהן ביקש סנואודן מקלט מדיני. רשימת המדינות כוללת את מלבד רוסיה גם את אוסטריה, אקוודור, בוליביה, ברזיל, סין, קובה, פינלנד, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, אירלנד, הולנד, ניקרגואה, נורווגיה, פולין, ספרד, ונצואלה ושוויץ.

הפגנות למען סנואודן בהונג קונג (AP)

נשיא אקוודור: "עשינו טעות כשסייענו לסנואודן"

אחרי שלפני שבועיים הודיע הרשויות באקוודור כי המדליף האמריקני הגיש בקשה לקבל מקלט פוליטי, נשיא המדינה רפאל קוריאה הבהיר היום כי מדינתו לא ממהרת לאשר את פנייתו של אדוארד סנואודן. הנשיא קוריאה הוסיף ואמר כי "אקוודור עשתה טעות כשסייעה לסנואודן להימלט מהונג קונג תודות לתעודת מעבר זמנית שסופקה לו".

בריאיון לעיתון ה"גרדיאן" הבריטי אמר נשיא אקוודור: "המדליף נמצא כעת באחריותה של רוסיה, על מנת לשקול את קבלת בקשת המקלט שלו במדינתו, הוא יצטרך להגיע לשטח המדינה. רוסיה היא זאת שצריכה להעניק לו מסמך "מעבר בטוח", כדי שיוכל לעבור בין מדינות ללא חשש מהסגרה לארצות הברית".

סנואודן, שעבד עבור הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, מואשם בארצות הברית בריגול. הוא מואשם בגין גניבת רכוש של ממשלת ארצות הברית, חשיפה של מידע מודיעיני, הדלפת מידע לגורם לא מאושר והאשמות בנושא ריגול שעשויות - אם יתקבלו - להביאו למאסר של עשרות שנים בבית הכלא.

על פי המידע שחשף סנואודן בהדלפה לעיתון ה"גרדיאן" הבריטי, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה לשיחות טלפון שערכו מיליוני אמריקנים, לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארה"ב. על פי הדיווח, הפעולות החריגות נעשו באישור סודי, שניתן על ידי בית המשפט בחודש אפריל האחרון.