חוק חדש בסין: חובה לבקר את ההורים

החוק, שמעורר סערה ובדיחות ברשת האינטרנט, קובע כי ילדים שהגיעו לגיל בגרות "חייבים לגלות דאגה כלפי הוריהם, לדאוג צרכיהם הרוחניים ולעולם לא להזניח או להתעלם מהקשישים". מי שלא יעשה זאת עשוי לשלם קנס - או אפילו להיכנס לכלא. אחד הגולשים כתב על החוק: "זה כמו להכריח אותנו לקיים יחסי מין אחרי שנות נישואים"

מושלכים לעת זיקנה בסין (AP)

מה שלא עושה החינוך בבית יעשה החוק: ילדים בסין חייבים מהיום לבקר את הוריהם המבוגרים - ואם לא יעשו זאת, הם עשויים לשלם קנס או אפילו להיכנס לכלא. החוק החדש, שנקרא "חוק זכויות הקשישים", מתרכז בבעיה שהולכת וגדלה בחברה הסינית - קשישים בודדים שננטשים על ידי ילדיהם שעוברים לגור רחוק מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

החוק החדש קובע שילדים שהגיעו לגיל בגרות חייבים לגלות דאגה ל"צרכיהם הרוחניים של הוריהם ולעולם לא להזניח או להתעלם מהקשישים". ברחבי הרשת בסין הפך החוק להלצה ורבים שואלים כיצד יהיה ניתן לאכוף אותו - מפני שלשון החוק לא מפרטת לוח זמנים לאותם ביקורים.

"אלה שגרים רחוק מההורים שלהם צריכים להגיע לעיתים לביקור", נכתב בחוק, אבל לא יותר מזה. ועדיין - למרות שהחוק לא לחלוטין נטול שיניים - בממשל בבייג'ינג טוענים שהמסר הוא בעיקר מסר חינוכי לציבור. זאנג יין פנג ממשרד המשפטים הסביר כי במקרה הצורך, "אם מקרה כזה יגיע לבית המשפט הנושא ייסגר בהסדר של שלום. אבל, אם לא יהיה הסדר בית המשפט יכול להכריח אדם לבקר את הוריו מספר פעמים בחודש. אם אדם לא מקיים את צו בית המשפט, הוא עשוי לשלם קנס או אפילו להיכנס לכלא".

מי יבדוק וכיצד ניתן להוכיח ביקור?

"כולנו יודעים שצריך לטפח את המבוגרים בחברה,אבל לפעמים אנחנו פשוט עסוקים מדי בניסיונות להרוויח משכורת, לחיות", כתב גולש באתר וויבו - המקבילה הסינית לפייסבוק. "אבל לא הרבה סינים חוששים באמת שהם יושלכו לכלא אם לא יבקרו את הוריהם".

גולש אחר כתב: "מי לא רוצה לבקר בבית? כל כמה זמן צריך לבקר? מי יבדוק וכיצד ניתן להוכיח ביקור?". אחרים טוענים שאם הממשל כל כך מודאג מהבדידות של דור הזהב , הוא צריך לוודא שאנשים לא יעבדו כל כך הרבה. אחד הגולשים מצא הקבלה לחוק החדש: "זה מצחיק להכריח לבקר את ההורים כחוק, זה ממש כמו להכריח זוגות לקיים יחסי מין הרמוניים ונרגשים אחרי שנים של נישואים".