בחזרה לתוך בנייני התאומים: הצצה למוזיאון להנצחת האסון

בימים אלה הולכת ונשלמת בניית מוזיאון זיכרון ענק לנספי 11 בספטמבר בגראונד זירו – בדיוק במקום שבו עמדו לפני 12 שנים מגדלי התאומים שקרסו במה שהוגדר פיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה. צפו לראשונה בהצצה מהמוזיאון הייחודי, שמכיל שרידים מהבניינים עצמם

אסון התאומים - עכשיו המוזיאון (רויטרס)

12 שנים אחרי פיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה שגבה את חייהם של 2,977 קורבנות, מוקם בימים אלה על חורבות מרכז הסחר העולמי המוזיאון לזכר הנספים בקריסת מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. היום פורסם לראשונה סרטון מתוך המוזיאון ההולך ונבנה, אליו הובאו שרידים מתוך המגדלים עצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פיגומי אחד המגדלים שיוצגו בתערוכה (AP)
בסרטון ניתן לראות את גרם המדרגות שהיה באחד מהמגדלים ושקישר בין אחת הקומות התחתונות של הבניין לרחוב - גרם מדרגות עליו רצו בבהלה עשרות אנשים מבוהלים ששהו באותם זמנים באחד המגדלים - והספיקטו להימלט לרחוב. בנוסף, ניתן להבחין בסרטון בפיגומי הברזל הגדולים שהיוו את השלד של הבניינים ושנמסו בחלקם כתוצאה מהחום הרב ומלהבות האש העצומות שדלקו מיד לאחר פגיעת המטוסים בבניינים בבוקר אותו יום שלישי נורא בספטמבר. במוזיאון ניתן יהיה לחזות גם בקטע מדפנותיו של הבור הענק שנחפר בקרקע האי מנהטן עם הקמת מרכז הסחר העולמי ושהכיל את יסודותיו.

לבד משרידי הבניינים עצמם, הוא יכיל גם תצוגה היסטורית ותצוגת זיכרון. המוזיאון אמור להכיל גם חלל, שבו יישמרו שרידי הקורבנות שנמצאו באתר לאחר פינוי ההריסות ואשר טרם זוהו. הכניסה לחלק זה של המוזיאון תהיה מותרת רק לעובדים בו ולבני משפחות הקורבנות. כבש ארוך יוביל את המבקרים אל חללי המוזיאון, שישכון מתחת לאנדרטה.

המוזיאון מוקם על שטח המגדלים שקרסו

גרם המדרגות שהציל חיים של רבים (AP)
המוזיאון העצום, שתוכנן בין היתר על ידי האדריכל הישראלי-אמריקני מיכאל ארד, ישתרע על שטח של למעלה מ-100 אלף מטרים רבועים ויהיה ממוקם בלבו של מרכז הסחר העולמי שהמגדלים שעמדו במרכזו קרסו בזה אחר זה. "המבקרים במוזיאון יזכו לחוויה יוצאת דופן באמצעות תצוגות מולטימדיה וחפצים של הקורבנות", סיפר ג'ו דניאלס, מנהל המוזיאון ומרכז ההנצחה לנפגעי פעולת הטרור.

"החוויה הכי עוצמתית שהמבקרים במוזיאון יחוו הוא המגע הישיר עם שרידי הבניין - הפיגומים וגרמי המדרגות שנותרו ואנחנו הצבנו בתוך המוזיאון. אנחנו מצפים ליותר מ-8 מיליון מבקרים שיבואו בשערי המוזיאון שייפתח באביב הבא", הוסיף. המוזיאון צפוי להיחנך 3 שנים אחרי האנדרטה לנספים, שנחנכה ביום העשור לאסון, ב-11 בספטמבר 2011.