חשד: סגן הרמטכ"ל האמריקני הדליף מידע על וירוס שפגע בכורים באירן

פרשות הדלפות חמורה נוספת בארה"ב? סגן הרמטכ"ל האמריקני לשעבר, ג'יימס קורטרייט, חשוד שהדליף מידע מסווג אודות מבצע להחדרת וירוס מחשבים למערכות התפעול של כורים גרעיניים באירן. קורטרייט נמצא תחת חקירה של משרד המשפטים האמריקני

סגן הרמטכ"ל הדליף מידע רגיש על כורי הגרעין האירניים? הגנרל בדימוס ג'יימס קורטרייט שכיהן בעבר כסגן ראש המטות המשולבים של ארה"ב חשוד שהדליף מידע רגיש ומסווג אודות וירוס שפגע במערכות התפעול של כורי הגרעין באירן - כך דיווחה רשת NBC האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קורטרייט קיבל לידיו מכתב מטעם משרד המשפטים האמריקני המודיע לו שהוא נמצא תחת חקירה בחשד להדלפת המידע המסווג. קורטרייט חשוד שהדליף מידע הנוגע לוירוס "סטוקסנט" שפגע במערכות ההפעלה של מתקני הגרעין ברפובליקה האיסלמית במהלך 2010.

קורטרייט, שכיהן כסגן הרמטכ"ל האמריקני בשנים 2007-2011, חשוד שהדליף מידע אודות הווירוס שפגע בכ-1000 צנטריפוגות באמצעותן האירנים העשירו אורניום כדי לפתח פצצות גרעיניות - זאת בזמן שטענו כי מדובר בהעשרת אורניום למטרות אזרחיות.

תוכנית "סטוקסנט" יצאה לפועל כחלק ממדיניות להאצת מתקפות הסייבר על כורי הגרעין בשטח הרפובליקה האיסלמית, עליה הוחלט עוד בימי ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש. העיתון "ניו יורק טיימס" חשף בשנה שעברה כי בתוכנית החדרת הווירוסים המסווגת מעורבים גורמים אמריקניים, אירופיים וישראלים.

פרשת סנואודן ממשיכה לטלטל את ארה"ב

מדליף במצוד. אדוארד סנואודן (AP)
החקירה אודות ההדלפה החדשה לכאורה באה על רקע מאמצי השכנוע האמריקניים להסגיר לידי ארה"ב את איש ה-CIA לשעבר אדוארד סנואודן, שהדליף מידע אודות תוכנית המעקבים של הממשל האמריקני - ושמסתתר בשטח רוסיה. השבוע הודה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי סנואודן נמצא בשטח מדינתו, וההערכות הן שהוא מסתתר באזור שדה התעופה של מוסקבה.

הסאגה של אדוארד סנואודן, עובד בחברה קבלנית שעבדה צמוד לסוכנות הביון הפדרלית של ארה"ב, נמשכת מזה שלושה שבועות. סנואודן פרסם כי ה-CIA עוקב אחר אזרחים ברשת האינטרנט, ונמלט להונג קונג - טריטוריה סינית שלה יש הסכם הסגרה ארוך שנים עם ארה"ב. במקביל, ביטלה מחלקת המדינה של ארה"ב את דרכונו של סנאודן.

למרות הסכם ההסגרה ולמרות שארה"ב הוציאה נגד סנואודן צו מעצר בינלאומי, איפשרו הרשויות בהונג קונג למדליף לעזוב את הטריטוריה. הונג קונג היא חלק מסין העממית, אך נהנית מאוטונומיה מוחלטת בתחומי ההגירה. בסוף השבוע הוא עלה על טיסה למוסקבה, וביקש מקלט מדיני מאקוודור. מאז נחיתתו הוא ככל הנראה לא עזב את נמל התעופה.