ארה"ב: סנאטורית נאמה במשך 13 שעות כדי למנוע הצעת חוק

במשך 13 שעות נאמה הסנאטורית הדמוקרטית וונדי דייויס בבית הנבחרים בטקסס, במטרה למנוע הצבעה המגבילה הפלות במדינה. דיוויס צלחה את הפיליבסטר הממושך ללא מזון או הפסקה, כאשר 178,000 ציוצים מעודדים אותה להמשיך. ציוץ מיוחד במינו הגיע מאזרח מספר 1 במדינה, נשיא ארה"ב ברק אובמה: "משהו מיוחד קורה הלילה באוסטין"

הסנאטורית

אזרחי ארצות הברית היו עדים הלילה למפגן יוצא דופן של דמוקרטיה וכוח רצון, כאשר הסנאטורית הדמוקרטית וונדי דיוויס ניהלה נאום פיליבסטר שנמשך לא פחות מ-13 שעות. המטרה של דיוויס הייתה למנוע הצבעה על הצעת חוק בנושא הגבלת הפלות במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוקים הנוקשים של הפיליבסטר קובעים כי דיוויס מוכרחה לעמוד במשך כל זמן הנאום. כמו כן, אסור לה לצאת להפסקות והיא מוכרחה להמשיך ולדבר רק על הנושא עצמו. ללא שינה, מזון, או הפסקת שירותים - הצליחה דיוויס לצלוח 13 שעות מרתוניות.

גיבורת היום. וונדי דיוויס (AP)
התמיכה הרחבה לה זכתה הורגשה היטב ברשתות החברתיות, כאשר 187 אלף בני אדם צייצו ועודדו אותה להמשיך ולנאום. ציוץ עידוד יוצא דופן הגיע מכיוונו של האזרח מספר 1, נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שכתב בעמוד הטוויטר שלו: "משהו מיוחד קורה הלילה באוסטין". עשרות אלפי בני אדם צפו בשידור החי שהועבר ביוטיוב, ותוך שעות הפכה דיוויס לגיבורה ברשת.

מן העבר השני נותרו הנציגים הרפובליקנים המומים, וככל שנקפו השעות עשו מאמצים אחרונים להעביר את החוק. לבסוף, ולמרות שהמשימה נראתה בלתי אפשרית, השעון הראה חצות - ועל פי חוקת המדינה, הסתיים הדיון המיוחד. משמעות הדבר היא כי לא ניתן לחתום על הצעת החוק.

הציוץ של הנשיא אובמה (טוויטר)

"התמיכה של מאות אלפי בני אדם מראה נחישות ורוח נשית", אמרה דיוויס בתום הדיון. "יש אנשים שאכפת להם מנשים בטקסס". בין היתר אוסרת הצעת החוק ביצוע הפלה לאחר 20 שבועות של היריון וכי קיצוץ בתקציב מרפאות להפלה.