פוטין מודה: "סנואודן נמצא במוסקבה"

התייחסות ראשונה של נשיא רוסיה פוטין להימצאותו של המדליף האמריקני אדוארד סנואודן ברוסיה. לדבריו, הוא נמצא בנמל התעופה שרמטייבו בבירה מוסקבה אך חופשי לעזוב בכל עת לכל מדינה, ו"כדאי שיעשה זאת מהר ככל האפשר". האמריקנים זועמים והסנטור מקיין אף כינה את פוטין: "סוכן ק.ג.ב. סובייטי"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אומר היום (ג') בפעם הראשונה בגלוי כי מדליף ה-CIA אדוארד סנואודן נמצא בנמל התעופה במוסקבה, אך הוא לא נכנס לשטח הריבוני של רוסיה. "הוא חופשי לעזוב לכל מקום שייבחר, והוא צריך לעשות זאת מהר ככל שאפשר", אמר פוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשיא רוסיה כינס מסיבת עיתונאים, במהלך ביקורו בפינלנד השכנה, ואמר כי הוא מקווה שהימצאותו של סנואודן במוסקבה לא תשפיע על היחסים של רוסיה עם ארה"ב. האמריקנים הוציאו נגד המדליף צו מעצר בינלאומי ומבקשים מכל מדינה לשלוח אותו מייד לארה"ב.

על הטענות של ארה"ב נגד רוסיה אמר פוטין: "שטויות". אתמול מזכיר המדינה האמריקני קרי תקף בחריפות את התנהלות רוסיה מול סנואודן, וטען בציניות: "אם חופש האינטרנט כל כך חופשי - מדוע הוא לא פועל למען חופש האינטרנט גם ברוסיה, או במדינה אליהן הוא מבקש להגיע, כמו אקוודור או ונצואלה".

ברח להונג קונג ומשם למוסקבה

מוקדם יותר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב דחה את הביקורת שנשמעה מוושינגטון בנוגע למדליף, וטען שלשלטונות במוסקבה אין שום קשר אליו. גם בסין דוחים היום את האשמות שהשמיעו אמש בבית הלבן כלפי המדינה בשל אי הסגרתו של סנואודן לארה"ב. "האשמות הן חסרות בסיס ולא מתקבלות על הדעת", הבהירו גורמים במשרד החוץ הסיני.

הסנאטור האמריקני הרפובליקני ג'ון מקיין אמר בקול רם את מה שבכירים בממשל ככל הנראה חושבים לעצמם. "בשביל הרוסים אלה 'הימים הטובים' של המלחמה הקרה. הם ממשיכים לנסות לתקוע לנו אצבע בעין ככל שהם יכולים". מקיין כינה את הנשיא פוטין "סוכן ק.ג.ב. סובייטי זקן".

הסאגה של אדוארד סנואודן, עובד בחברה קבלנית שעבדה צמוד לסוכנות הביון הפדרלית של ארה"ב, נמשכת מזה שלושה שבועות. סנואודן פרסם כי ה-CIA עוקב אחר אזרחים ברשת האינטרנט, ונמלט להונג קונג - טריטוריה סינית שלה יש הסכם הסגרה ארוך שנים עם ארה"ב. במקביל, ביטלה מחלקת המדינה של ארה"ב את דרכונו של סנאודן.

למרות הסכם ההסגרה ולמרות שארה"ב הוציאה נגד סנואודן צו מעצר בינלאומי, איפשרו הרשויות בהונג קונג למדליף לעזוב את הטריטוריה. הונג קונג היא חלק מסין העממית, אך נהנית מאוטונומיה מוחלטת בתחומי ההגירה. בסוף השבוע הוא עלה על טיסה למוסקבה, וביקש מקלט מדיני מאקוודור. מאז נחיתתו הוא לא עזב את נמל התעופה.