רוסיה: "אין לנו כל קשר לסנואודן"

גורם בשדה התעופה ברוסיה אישר שחושף פרשת המעקבים הגיע בטיסה למוסקווה, אך לא המריא לקובה כפי שתוכנן. במקביל דוחים בכירים ברוסיה ובסין את טענות ארה"ב על כך שלא הסגירו לידיה את סנואודן

לאן נעלם המדליף? מקור בשדה התעופה של מוסקווה מסר לסוכנות הידיעות רויטרס שאדוארד סנואודן, חושף פרשת המעקבים של הממשל האמריקני, הגיע לרוסיה ביום ראשון, אך לא עלה על המטוס שאמור היה להביאו להוואנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב דחה את הביקורת שנשמעה מוושינגטון בנוגע למדליף, וטען שלשלטונות במוסקווה אין שום קשר אליו. גם בסין דוחים היום את האשמות שהשמיעו אמש בבית הלבן כלפי המדינה בשל אי הסגרתו של סנואודן לארה"ב. "האשמות הן חסרות בסיס ולא מתקבלות על הדעת", הבהירו גורמים במשרד החוץ הסיני.

ההתבטאות של לברוב מדגישה פעם נוספת את המתיחות בין שתי המעצמות מאז חשיפת הפרשה. על פי הדיווחים, סנואודן הצליח לברוח מהונג קונג, מושבה של סין - זאת למרות הסכם הסגרה ובקשה אמריקנית לשיתוף פעולה עם הממשל בבייג'ינג והונג קונג.

עוד קודם לכן, מתח דובר הבית הלבן ג'יי קארני ביקורת על שחרורו של סנואודן משטחה של סין. "מדובר בהחלטה מכוונת של הממשל לשחרר את החשוד, למרות שיצא נגדו צו מעצר", אמר קארני שהזהיר כי למהלך יהיו השפעות שליליות על יחסי שתי המדינות.

"לארה"ב אין סיבה להציב סימן שאלה סביב הטיפול של הממשל בהונג קונג בעניין", אמר בתגובה לדברים דובר משרד החוץ הסיני הואה צ'וניינג. "הביקורת של ארה"ב חסרת בסיס - אנו לא יכולים לקבל אותה".

אדוארד סנואודן, עובד לשעבר עבור ה-NSA, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, הוא האיש שהדליף לפני כשבועיים פרטים על תכנית מעקב של גופי הביטחון האמריקנים לחשבונות מייל ושיחות שניהלו אזרחים בחשבונות פרטיים, פרשה שמסעירה את עולם המודיעין העולמי.